Do Vlachovic přijelo v sobotu dvaatřicet traktorů lepeňáků

Zlínský deník | 1.9.2014 | Rubrika: Zlínsko | Strana: 3 | Autor: ROMAN BUČEK | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Nápad vznikl v hospodě a místní akcese stala vyhledávanoulidmi z širokého okolí

Vlachovice – Sobotní odpoledne patřilo ve Vlachovicích všem příznivcům silných motorů. Nešlo však o závodní automobily, ale o podomácku vyrobené traktory a malotraktory, tzv. lepeňáky. Těch bylo k vidění přes třicet a jejich sraz seletosuskutečnilužpočtvrté. „Letos tu máme třicet dva traktorů, a to hned z několika obcí,“ prozradil místní rodák a hlavní organizátor Miroslav Janků. Akci spolupořádal s místním spolkem zahrádkářů. Aby nedošlo k omylu, nejednalo se pouze o nějakou přehlídku. Netradiční stroje, z nichž každý byl originál, mohli lidé, kterých se na akci přišly podívat stovky, obdivovat přímo v akci. Soutěžilo se totiž hnedvněkolikadisciplínách.
Jako první byl vyhlášen slalom. Závodníci se svými stroji, poskládanými povětšinou z toho, co dům dal nebo se jim podařilo různě sehnat, museli prokličkovat vytyčenou trať. V polovině trasy na ně čekala povinná výměna kola na nápravě připravené na vlečce,pakopětnasednoutaco nejrychleji dojet do cíle. Vše samozřejměměřenonačas.
Druhá disciplína s názvem trial spočívala v projetí vyznačené krkolomné trasy spojeném s vycouváním z pomyslné garáže a přejezdem překážky ze starých pneumatik. Došlo tak i na ukázku řidičských dovedností a přesnosti ovládání strojů jejich řidiči. Opět rozhodoval čas. Diváci si takmohlivychutnatpohledna jezdce držící se na nerovné trati stůj co stůj v sedlech svých strojů, létající drny hlínyod protáčejících se kol nebo nejrůznější doplňky těchto originálních strojů. U poslední, třetí disciplíny tomu s měřením času nemohlo být jinak než v předchozích dvou případech. Jako poslední se jel závodtraktorůdovrchu. „Celý nápad uspořádat tuto v našichkončináchnetradiční akci vznikl před několika lety při debatě pár kamarádů v hospodě,“ prozradil otec prapůvodní myšlenky Milan Rak. K uskutečnění pak už chyběla jen chuť, protože podomácku vyrobených traktorů je ve Vlachovicíchopravdumnoho.

Mezitím vyorával napolibrambory

I letos jako každý rok se Milan Rak se svým strojem závodů zúčastnil. „Můj start byl ohrožený, protože dnes kromě toho, že tu závodím, zároveň doma vyorávám brambory,“ prozradil. „Vyoral jsem několik řádků, přijel jsem si zasoutěžit a zase pojedu vyorávat dál,“ dodal se smíchem. To, co před lety začalo jako místní akce, si rychle získalo popularitu. Na letošní sraz dorazili závodníci se svými stroji ze Svatého Štěpána, Brumova­ Bylnice,HorníLidče, Lidečka, Újezda, Nevšové, z Vysokého Pole a několika dalších obcí. „Máme tu také posádku z obce Dobrotice, což je až u Holešova,“ pochlubil se Miroslav Janků.
„Srazmástále větší oblibu a rok od roku láká více lidí i soutěžících, proto jsme také museli snížit počet disciplín, aby se to stíhalo,“ dodal. V dřívějších ročnících se totiž soutěžilo například v tahání dřevěnýchkládčitřebapřetahování lanem.

1. MÍSTO Miroslav Mizera, Dobrotice 2. MÍSTO Ladislav Brychta, Vlachovice 3. MÍSTO Petr Buček, Lidečko PUTOVNÍ POHÁR o nejsympatičtější traktor, který vybrali první místopředsedkyně SenátuAlenaGajdůšková a radní Zlínského kraje Petr Navrátil, získal Aleš Nevrlka ze Svatého Štěpána.