Fíkový list a zimní královna, pustila se ČSSD do Němcové

Právo | 20.6.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: Jiří Ovčáček | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Soc. dem. a komunisté nadále trvají na uspořádání předčasných voleb. Podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška je cílem nominace šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) na post premiérky zakrýt vládu kmotrů a korupce.
„Miroslava Němcová má, bohužel, být pouze fíkovým listem, zakrývajícím pravou podstatu vlády kmotrů a politické korupce,“ sdělil Hašek Právu.
Další potenciální kandidáti na premiéra za ODS se zřejmě příliš obávají dalšího vývoje policejního vyšetřování,“ poznamenal Hašek.
„Miroslava Němcová se tak má stát zimní královnou, která bude bojovat o každý další den u moci bez ohledu na zájmy ČR a jejích občanů. ODS udělala přesně to, co jsme očekávali a kritizovali – žádná sebereflexe, žádná omluva, pouze výměna ‚pana Čistého‘ za ‚paní Čistou‘ a jede se dál, jako by se nic nedělo,“ dodal Hašek.

„Není ekonomka, v recesi je to riziko“

Pro ČSSD je to podle něj jasný signál, že musí i nadále trvat na předčasných volbách. Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky je Němcová ekonomicky nekompetentní. „Zdá se, že vnitřní krize ODS je mnohem hlubší, než jsme si mysleli. Navrhnout uprostřed recese ekonomicky nekompetentní premiérku bez sebemenších exekutivních zkušeností je riziko pro celou zemi,“ uvedl Sobotka pro Právo.
„Paní Němcová je jako dlouholetá představitelka ODS spoluzodpovědná za chybné reformy a nespravedlivou politiku vlády v minulých letech a nelze proto od ní očekávat žádnou nápravu. Její pravicovou vládu nepodpoříme,“ dodal Sobotka.

Gajdůšková: Je to marketingový tah

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) soudí, že je nominace Němcové jen marketingový tah. „A zoufalý čin nastrčit ženu, která má jen přívětivou tváří přikrýt pokračování této kocourkovské koalice,“ doplnila s tím, že by nejspíš vládl úřadující šéf ODS Martin Kuba.