Janečka a spol. Vánoce možná oslaví ve vězení

Olomoucký deník | 14.11.2012 | Rubrika: Černá kronika | Strana: 4 | Autor: TOMÁŠ PATRICK HYÁNEK | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Krajský soud v Brně včera v odvolacím řízení ve věci uplácení zlínským zastupitelem a jeho společníky zpřísnil tresty na nepodmíněné

Brno, Zlín – Odvolávali se s vidinou nižšího, či dokonce žádného trestu v kauze podplácení. Výsledek je ale přesně opačný. Zlínský podnikatel a zastupitel Martin Janečka a jeho komplicové právník Radek Dvořák a Janečkův švagr a místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Dalibor Kučera si včera u odvolacího soudu v Brně vyslechli místo původních podmíněných trestů nepodmíněné. Bývalý náměstek zlínské primátorky a současný zastupitel Martin Janečka byl potrestán dvěma lety výkonu trestu ve věznici s dozorem stejně jako druzí dva spoluobvinění v kauze. Janečka s Dvořákem navíc musejí zaplatit pokutu ve výši 400 tisíc korun, Kučera o 100 tisíc méně.

Odvolat se už není možné

„Proti tomuto verdiktu již nelze podat odvolání, odsouzení smějí pouze použít mimořádného opravného prostředku, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu,“ uvedla předsedkyně senátu Krajského soudu v Brně Světlana Bartošová. Podle ní odvolací soud shledal rozhodnutí prvoinstančního soudu z 19. června letošního roku jako správné, s tím, že vyhověl odvolání státní zástupkyně Barbory Vrzalové na zpřísnění trestu.
„V neprospěch všech tří obžalovaných žádám, aby odvolací soud uložil tresty nepodmíněné, jejich odvolání jsou nedůvodná,“ sdělila Vrzalová s tím, že Městský soud v Brně, který se kauzou v červnu zabýval, se se všemi námitkami, které obžalovaní uvádějí v odvolání, vypořádal.
Všichni tři jsou podle včerejšího rozsudku vinni tím, že se pokusili podplatit insolvenčního správce, jenž za věřitele vymáhal po společnosti Martina Janečky Square Transaction 30 milionů korun. Správce měl za úplatek ve výši třičtvrtě milionu korun tuto dlužnou částku snížit na šest milionů korun. Insolvenční správce firmy Arching group Petr Dokládal se však obrátil na policii. Právník Radek Dvořák, který úplatek podle rozsudku předal a byl při tom zadržen policií, jednal na přímý pokyn Janečky a Kučery.
Ti to však včera opakovaně odmítli, Dvořák se vyjádřit odmítl. „Nikdy jsem nikoho nenaváděl k uplácení ani sám neuplácel,“ namítal před soudem Janečka. Jeho švagr a místopředseda FAČR Kučera zdůraznil, že se ničeho takového nedopustil. „Nerozumím tomu ani nechápu, proč jsem teď na tomto místě,“ kroutil nechápavě hlavou Kučera u svědeckého pultu. Tříčlenný senát brněnského krajského soudu však včera jejich opakovanému tvrzení neuvěřil. Naopak považuje veškeré předložené důkazy včetně stovek odposlechů hovorů obžalovaných za průkazné, že k uplácení došlo.
„V jejich jednání soud shledává velkou míru společenské nebezpečnosti a hodnotí jej jako zavrženíhodný čin,“ uvedla odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Světlana Bartošová. Přitom ale zdůraznila, že senát odvolacího soudu rozhodl o trestu v dolní hranici zákonné sazby. „Za uvedený čin zákon připouští trest odnětí svobody až do výše 6 let,“ připomněla soudkyně. Všem třem odsouzeným teď reálně hrozí, že Vánoce stráví již za mřížemi. Proti rozsudku odvolacího soudu totiž odvolání není možné.

Datum nástupu do vězení? Do měsíce

„Odsouzení si mohou ze zákona podat dovolání, to však nemá odkladný účinek pro nástup k výkonu trestu,“ uvedl pro Deník mluvčí Nejvyššího soudu, k němuž se dovolání podává, Petr Knötig. Podle něj Městský soud v Brně, který vynesl první verdikt, nyní rozhodne o datu nástupu Janečky, Dvořáka i Kučery do vězení. „Prvoinstanční soud nařídí nástup do výkonu trestu v průměru do měsíce ode dne vynesení rozsudku odvolacím soudem,“ doplnil mluvčí. Všem třem však velmi záhy rozsudek změnil nebo změní zásadně život. Rozhodnutí odvolacího soudu o zákazu činnosti právníka Radka Dvořáka mělo rychlý efekt. Již včera se u jeho jména v seznamu členů České advokátní komory objevil status – pozastaveno. Místopředseda Fotbalové asociace ČR Dalibor Kučera zřejmě brzy přijde o tuto funkci. „V každém případě by měl odstoupit,“ reagoval na včerejší rozsudek trenér a majitel FC Rak Provodov Josef Rak. Nějaké řešení očekává také výkonný ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí. „Je to pro mne nová informace a nerad bych se unáhlil v jejím hodnocení. Fotbal k tomu ale jistě zaujme nějaké stanovisko a bude se to muset nějakým způsobem řešit,“ uvedl.
Podobně je tomu i u nejznámější tváře kauzy Martina Janečky. Své členství v ČSSD sice před časem pozastavil, zastupitelem Zlína přesto zůstává. Ale ani to nebude, zdá se, velmi pravděpodobně trvat věčně. „Martin Janečka určitě v zastupitelstvu skončí, nepochybuji totiž o tom, že pro budou hlasovat nejenom zástupci koalice. Není přece možné, aby o záležitostech Zlína rozhodoval člověk odsouzený za korupci,“ uvedl primátor Zlína Miroslav Adámek. Pokud se pro zánik mandátu Martina Janečky, zvoleného za ČSSD, vysloví nadpoloviční počet zastupitelů, měla by ho ve funkci nahradit Věra Komínková. Ta by také zastupovala sociální demokraty.
Podle Janečkovy bývalé stranické kolegyně, současné místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové, měl odstoupit už dávno. „Je to naprosto neslučitelné s výkonem této funkce a pan Janečka měl odejít sám už při prvním podmínečném odsouzení v červnu, a nikoli čekat, až jej odvolají. S výrokem soudkyně Světlany Bartošové, že jde o zavrženíhodný čin, se ztotožňuji,“ uvedla včera pro Deník Gajdůšková.