Razie v Praze: ostuda...

Zlínský deník | 14.6.2013 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: MARIE ŠIDLOVÁ | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Lidé v regionu čekají, co bude. Řada z nich byla zatýkáním na Úřadu vlády vyvedena z míry. Jsou zvědaví, zda vláda padne


Lidé v regionu čekají, co bude. Řada z nich byla zatýkáním na Úřadu vlády vyvedena z míry. Jsou zvědaví, zda vláda padne

Region, Praha – Veřejnost je šokovaná a čeká, co se dozví dnes. Na Úřadu vlády i Ministerstvu obrany se včera zatýkalo ve velkém. Stovky policistů se točily kolem blízkých pracovníků premiéra ČR Petra Nečase, který však jakékoliv „nepoctivosti“ popřel. „K rezignaci nemám důvod,“ zareagoval Nečas, který se zastal rovněž svých kolegů. Šlo zatím o vůbec největší zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v historii. Další informace ze strany policie, prezidenta Miloše Zemana i Sněmovny mají zaznít dnes. Politici jednají od 9 hodin.
„Nemám tušení, co se to na Úřadu vlády děje. Tyto věci jsou mimo moji pozornost. Jsem šokován,“ zareagoval zlínský poslanec Tomáš Úlehla (ODS), jeden z kdysi rebelujících politiků proti zvyšování DPH.
„Zatím mám stejné informace jako veřejnost. Počkám si, až přijde zítra pan premiér Nečas do Sněmovny,“ řekl včera další poslanec za zlínský region Martin Vacek (VV). Petr Gazdík (STAN) včera předsedal české komisi UNESCO v Kroměříži, takže nebyl v centru dění.
„Samozřejmě všichni čekáme na vyjádření policie, o co se vlastně jedná, i když z toho, co je v médiích, se dá usuzovat. Já pevně věřím, že policie koná svou práci dobře. Je šokující, že se to dostalo až k okruhu premiéra a jeho nejbližších spolupracovníků. Ale věřím policii, že ví, co dělá. A věřím, že má dostatek důkazů, že se ukáže, že to byl protikorupční zásah ve správný čas,“ odpověděl Gazdík. Například Zdeněk Škromach (ČSSD) ale telefon nebral, stejně tak asistentka Aleny Hanákové (TOP 09).
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková naopak zavolala nazpět z Londýna, kde je zrovna na zahraniční cestě. Situaci sledovala i tam. „Vím, co se děje, a je to naprosto šokující. Pokud se potvrdí, že cestičky vedou do nejvyšších pater, tedy až k premiérovi, existuje jediné řešení: demise premiéra, demise vlády a předčasné volby,“ uvedla nejvýše ústavně postavená žena v republice s tím, že pro Českou republiku je to ostuda.
Pro starostku Rožnova pod Radhoštěm Markétu Blinkovou (ODS), města, odkud premiér Petr Nečas pochází, je situace těžko pochopitelná. „Věřím, že se vysvětlí,“ komentovala události v nejvyšších kruzích české politiky.

Dění na televizní obrazovce zřejmě nesledoval zlínský primátor Miroslav Adámek(TOP 09), který je na dovolené. Ujít si informace v médiích ale nenechal jeho náměstek Ondřej Běták (TOP 09), sledoval televizi v kanceláři na radnici.
„Je těžké se k tomu jakkoliv vyjadřovat, protože jsou zatím informace takřka nulové. Obecně pokud někdo porušoval zákon, má být potrestán,“ zareagoval Běták.
Informace včera doslova hltal i předseda Absolventů Baťovy školy práce ve Zlíně Svatopluk Jabůrek. „Boj proti těm, kteří provádějí kejkle, je v pořádku. Ale vládní činitelé by se tam neměli objevit! Nechápu, jak v tom může být zamotaný třeba předseda vlády,“ kroutil hlavou Jabůrek.
Zdeněk Hrachový se o zatýkání politiků a úředníků dozvěděl od Zlínského deníku. „Myslím, že to měli udělat už dávno. Problémů s korupcí tady máme dost. Jestli jim něco prokážou, budu rád. Každému tak, jak si zaslouží,“ míní frontman vizovické kapely Fleret.
Zlínský farář Ivan Fišar rovněž dění v médiích odpoledne nesledoval, takže byl otázkou Zlínského deníku překvapený.„Dokonce bych si myslel, že si ze mě někdo dělá legraci. Stoprocentně si pustím večer televizi a budu to sledovat,“ uvedl ještě včera před televizními novinami kněz.
Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) telefon nebral a nereagoval ani na sms.