Senát navrhl úpravu novely rušící souhlas rodičů s léčbou dítěte

Zpravodajství ČTK | 31.1.2013 | 18:33 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mbc | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 31. ledna (ČTK) - Senát navrhl úpravy předlohy, která ruší povinný souhlas obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Poslaneckou novelu, mezi jejíž předkladatele patřil také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), dnes vrátil poslancům. Podle zpravodaje Jana Žaloudíka (ČSSD) jde o její doplnění, aby nepůsobila další potíže.

Poslanecká novela stanoví, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Senát ale navrhl formulaci, podle které bude nutný souhlas rodiče nebo opatrovníka, názor dítěte se má zohlednit. V případě, že lékař musí provést zákrok k záchraně života a rodič nebo opatrovník s tím nesouhlasí, nebude muset jejich názoru dbát. Pokud zákrok není neodkladný, lékař by se měl obrátit na soud.

Povinný souhlas obou rodičů zavedla od loňského dubna Hegerova zdravotnická reforma. Opatření ale přineslo potíže. Alena Gajdůšková (ČSSD) označila za pikantní, že ministr opravuje z pozice poslance svůj vlastní návrh.

Novela rovněž mění podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

Poslanci také novelou poskytli jeslím více času na jejich přeměnu ze zdravotnického zařízení, a to až do konce letošního roku. Do takzvané domácí péče zahrnuli například i zařízení sociálních služeb nebo zařízení ústavní výchovy. Nyní je možná jen u pacienta doma. Senát dnes navrhl vrátit do předlohy oprávnění pro pověřené zástupce komor lékařů, aby mohli vstupovat do zdravotnické dokumentace bez souhlasu pacienta.

mbc rot