Senát zamítl novou úpravu systému kontrol na úřadech

Zpravodajství ČTK | 31.1.2013 | 10:34 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: nlm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 31. ledna (ČTK) - Senát dnes zamítl vládní novelu zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Tato novela má sjednotit a zkvalitnit systém kontrol na úřadech. Současně s tím stanovuje odpovědnost vedoucích pracovníků ve veřejné správě za to, že peníze daňových poplatníků jsou vynakládány řádně. Zamítnout novelu doporučily senátorům tři ze čtyř výborů, které se jí zabývaly. Nyní o novele opět musí rozhodnout Sněmovna.

Podle senátorky Miluše Horské (KDU-ČSL) novela například neposiluje manažerskou odpovědnost a je v rozporu s mezinárodními auditními standardy. Umožňuje také různé výklady zákona a nenaplňuje protikorupční strategii vlády. Radko Martínek (ČSSD) uvedl, že si novela vyžádá další náklady, ať už na zaměstnávání nových lidí, nebo alespoň na přeškolování těch současných. Prohlásil také, že jde už o čtvrtý typ auditu, který zákon zavádí. "Tento návrh zákona je klasickou ukázkou toho, jak ideologie vítězí nad odborností," prohlásila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).

Ministr financí Miroslav Kalousek odmítl, že by novela byla v rozporu s mezinárodními standardy, a zdůraznil, že nezavádí nový typ kontroly. Řekl také, že do konce května předloží ministerstvo financí do vlády zcela nový zákon o finanční kontrole.

Kalousek řekl již ve Sněmovně, že tato novela byla domluvena a schválena v akčním plánu, který Česku uložila Evropská komise jako podmínku k obnovenému čerpání strukturálních fondů.

Již ve Sněmovně se novela setkala s nesouhlasem. Zkritizoval ji například kontrolní výbor a doporučil vládě, aby ji vzala zpět a přepracovala. Při závěrečném hlasování poslanci novelu schválili jen o dva hlasy.

Podle návrhu má vzniknout dvoustupňový systém finanční kontroly ve veřejné správě. V rámci prvního stupně se posílí odpovědnost manažerů za kontroly a v rámci druhého stupně bude vytvořen sytém auditu. Ten bude vyhodnocovat funkčnost a účinnost zavedených kontrol. Podle vlády se sníží náklady na kontrolní činnost na úřadech s malým počtem zaměstnanců a zákon také nepředpokládá, že by se zřizovala nová pracovní místa.

nlm mkv