ČSSD v Senátu díky volební výhře získá od ODS zdravotnický výbor

Zpravodajství ČTK | 6.11.2012 | 20:50 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková AlenaPraha 6. listopadu (ČTK) - Senátoři ČSSD na předsedu horní komory podle očekávání znovu navrhli Milana Štěcha. Místopředsedy zůstanou Zdeněk Škromach a Alena Gajdůšková. Sociální demokraté díky volebnímu vítězství nově povedou místo ODS senátní zdravotnický výbor. V jeho čele bude lékař a někdejší ředitel brněnské Úrazové nemocnice Miloš Janeček. ČTK to po dnešním jednání senátorského klubu ČSSD řekl jeho předseda Petr Vícha.

Sociální demokraté podle něj také potvrdili své dosavadní představitele v čele dalších pěti z osmi senátních výborů s výjimkou školského. Staronový senátor Jaromír Jermář se rozhodl už funkci jeho předsedy neobhajovat, nahradí ho stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

V čele ústavně-právního výboru tak zůstane Miroslav Antl, výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu dál povede Jan Hajda, výbor pro veřejnou správu Ivo Bárek a předsedou zahraničního výboru by měl být Jozef Regec.

ODS s 15 senátory, která kvůli volební prohře o jedno křeslo ve vedení horní komory přišla, by tak mělo zůstat jen předsednictví mandátového a imunitního výboru. Desetičlenný Klub pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí by měl totiž získat výbor pro evropské záležitosti. Jeho novým předsedou by se měl po Luďku Sefzigovi (ODS), který letos senátorský mandát neobhájil, stát Miroslav Krejča (dříve ČSSD).

Sociální demokraté, kteří díky letošní volební výhře mají 46 křesel v jednaosmdesátičlenném Senátu, obsadí podle Víchy funkci první místopředsedkyně. Bude jí Gajdůšková místo Přemysla Sobotky (ODS), který má zůstat řadovým místopředsedou. Novým členem vedení horní komory by se měl po Petru Pithartovi (KDU-ČSL), který už mandát neobhajoval, stát jeho stranický kolega Jiří Čunek. Senát bude o povolebním rozdělení funkcí v horní komoře rozhodovat od 21. listopadu.

mhm mkv