Vymítání Škromacha z ČSSD

Mladá fronta DNES | 19.2.2013 | Rubrika: Z domova | Strana: 3 | Autor: Jakub Pokorný | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Jestli se příznivcům Zemana v ČSSD nelíbí, ať jdou k němu, říká kandidátka do vedení Gajdůšková. Výměna názorů před sjezdem se zostřuje

Zdeněk Škromach je sociální demokracie a sociální demokracie je Zdeněk Škromach.
Teď se však vede bitva, jestli bývalý odborář, člen ČSSD od roku 1995 a „těžká váha“ strany, jak sám sebe nazývá, bude ve vedení pokračovat, nebo skončí. Důvodem je jeho vstřícnost k Miloši Zemanovi, který odešel z ČSSD do Strany práv občanů. Jde asi o zatím nejvyhrocenější spor před sjezdem sociální demokracie.
Slovní přestřelku v ČSSD a vzájemné vypuzování je důležité sledovat, protože kdo nakonec na sjezdu uspěje, bude mít větší šanci zasednout v příští české vládě. Škromach tak trochu čeká, že ho do stínové vlády Bohuslav Sobotka zase pozve. Nyní zůstává trochu mimo. Hraje se také o to, jaký vliv na ČSSD bude mít prezident Miloš Zeman.

Když se jim u nás nelíbí, ať jdou

Vše začalo, když kandidátka na místopředsedkyni a „první dámu ČSSDAlena Gajdůšková, zastánkyně předsedy Bohuslava Sobotky, odpovídala v rozhovoru pro server Česká pozice. Dostala otázku, zda „posílí prozemanovské křídlo Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Marie Benešové“.
Gajdůšková odpověděla: „Očekávala bych, že lidé, které jste jmenoval, se rozhodnou, zda zůstanou ve straně. Pokud mají pocit, že ČSSD nefunguje tak, jak si představovali, bylo by logické a pro ně dobré, aby přešli do SPOZ.“ Vzhledem k tomu, že jmenovaní tvoří třetinu nejvyššího vedení ČSSD, je to trochu odvážná poznámka. Gajdůšková se však chystá kandidovat proti Benešové na místopředsednický post vyhrazený pro ženu. „Řekla jsem to obecně. Nebyla to výzva vůči nikomu konkrétnímu,“ snažila se výrok v rozhovoru pro MF DNES trochu zjemnit Gajdůšková. Pak však hned své výhrady vůči Zemanovcům rozvedla: „Když někam patřím, tak jsem loajální. Ale ono se to časem vytříbí,“ dodala mnohoznačně Gajdůšková. I Škromach se snažil celou věc zlehčit. Na Facebooku sarkasticky napsal: „Že by začalo vyhánění? Není nad jasně sdělený názor. Asi ten nový proevropský styl moderní levice.“ Dodal, že se cítí být pořád sociálním demokratem a stranu opouštět nehodlá. Další ze jmenovaných, 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek, zareagoval o něco vážněji. „Myslím, že sociální demokracie by se měla před sjezdem a volbami sjednotit a sjednocovat. V tomto kontextu bych doporučil kolegyni Gajdůškové, aby se zaměřila na práci na programu místo hledání nějakého vnitřního nepřítele,“ vzkázal. Sobotkův protikandidát z minulého sjezdu Hašek letos o nejvyšší post ve straně usilovat nechce.

Spor o SPOZ

Gajdůšková vede se Škromachem spor především o to, nakolik má ČSSD před volbami spolupracovat se Stranou práv občanů Zemanovci a tím ji uznat jako nepřehlédnutelného hráče na levici. Škromach by si se Zemanovci zadal, zatímco Sobotka o nich nedávno prohlásil, že „SPOZ mu připomíná starý vehikl, který se objeví vždy, když se to někomu hodí“, a označil je za jakési „levicové Věci veřejné“.
Sobotka včerejší vyhrocenou debatu nekomentoval. „Pan předseda je nemocný, takže tento příspěvek ze sociálních sítí neokomentuje,“ omluvil ho mluvčí ČSSD Martin Ayrer.
Sjezd sociální demokracie se uskuteční v půli března. Sobotka asi zůstane předsedou i po něm, o to větší bitva se strhne o posty místopředsedů. Kromě Škromacha by měl být hodně nervózní před volbou zejména místopředseda Jiří Dienstbier, který proti Straně práv občanů vystupuje asi nejostřeji a pro příznivce Zemana v ČSSD je vyloženě nepohodlný.

Foto popis| Jeden tým Miloš Zeman a Zdeněk Škromach v prosinci 2005 při návštěvě Zlína v dresu místních hokejistů. Velmi blízký vztah obou politiků přetrval i poté, co se Zeman ve zlém rozešel s ČSSD.