Tiskové zprávy

A. Gajdůšková jednala s konžským senátorem Bayou

12. 9. 2013 / První místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůšková přijala ve čtvrtek člena Senátu Parlamentu Konžské demokratické republiky pana Raymonda Ramazaniho Baya a zástupce Smíšené obchodní a průmyslové komory Česká republika – Demokratická republika Kongo (DRK).

Za DRK byl přítomen viceprezident Komory Martin Tankwey a za ČR předseda poradního sboru Komory Petr Hocek.

První místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůšková přijala ve čtvrtek člena Senátu Parlamentu Konžské demokratické republiky pana Raymonda Ramazaniho Baya a zástupce Smíšené obchodní a průmyslové komory Česká republika – Demokratická republika Kongo (DRK). Za DRK byl přítomen viceprezident Komory Martin Tankwey a za ČR předseda poradního sboru Komory Petr Hocek.

Tématem pracovního jednání byla obnova a rozvoj obchodních vztahů obou zemí, které byly vždy na vysoké úrovni. V historii obě země vždy dobře spolupracovaly.

„Jsem ze Zlínského kraje a vím, že česká společnost Baťa měla v této oblasti zastoupení již před 2. světovou válkou. Je škoda na tuto tradici nenavázat, připomněla v této souvislosti Gajdůšková.

Evropa z ekonomických důvodů postupně pozice v Africe opouštěla. V roce 2011 bylo z ekonomických důvodů uzavřeno české velvyslanectví v hl. městě Kinshase.

Konžský senátor poznamenal, že nyní komunikují s větší frekvencí s jinými zeměmi jako je např. Čína. „Rádi bychom dosáhli větší vyváženosti vztahů s Evropou, máme z historického hlediska větší zájem i na vyváženosti vztahů s ČR,“ dodal senátor.

„Pro rozvoj vzájemných obchodních vztahů je nutné vybudovat kvalitní bilaterální smluvní základnu na bázi mezivládních dohod,“ zdůraznila Gajdůšková.

„Máme zájem na dodávkách vašich technologií, na sdílení zkušeností a rozvoji vzdělávání u nás,“ řekl senátor Baya.

Místopředsedkyně Senátu se zajímala o problematiku udělování stipendií. Zájem projevila také o bezpečnostní situaci v DRK, zejména ve východním regionu Kivu. Konžský senátor zdůraznil, že cestou pro klid v regionu je ekonomický rozvoj, protože chybí industrializace.

„Častější kontakt mezi senátory obou zemí může otevřít cestu pro lepší spolupráci obou zemí. Senát PČR má silný mandát k vyjednávání v rámci parlamentní diplomacie a není problém důležité pilotní hospodářské projekty zde v Senátu odprezentovat,“ dodala A. Gajdůšková.

 

Zdroj: Sekretariát 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.