Tiskové zprávy

Ke globálnímu jadernému odzbrojení se musí dojít postupně

9. 11. 2012 / Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková přijala ve své pracovně místopředsedu Zahraničního výboru Dolní sněmovny Parlamentu Kanady Paula Dewara. Společným jmenovatelem setkání je členství obou politiků v mezinárodní organizaci „Členové parlamentů pro nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení-Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament (PNND*). A. Gajdůšková je členkou organizace od roku 2009 a byla vůbec první českou zástupkyní v této mezinárodní síti.

Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková přijala ve své pracovně místopředsedu Zahraničního výboru Dolní sněmovny Parlamentu Kanady Paula Dewara. Společným jmenovatelem setkání je členství obou politiků v mezinárodní organizaci „Členové parlamentů pro nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení-Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament (PNND*). A. Gajdůšková je členkou organizace od roku 2009 a byla vůbec první českou zástupkyní v této mezinárodní síti.

Setkání byli přítomni také senátor Pavel Trpák a koordinátora PNND pro střední Evropu Jana Jedličková.

Pracovní jednání bylo zaměřeno na současné aktivity PNND.  P. Dewar informoval o činnosti kanadských členů PNND směřující k přípravě konference za jaderné odzbrojení.

Zmínil se také o probíhající kampani za zákaz nukleárního testování pod názvem „Abolish Testing: Our Mission“ (ATOM) v spuštěné letos v srpnu v Kazachstánu, která je organizována PNND, kazachstánským parlamentem a Nazarbayevovým centrem.

Podle něho na začátku vznášeli požadavky na odzbrojení především lidé, dnes stojí v čele odzbrojovacích snah někteří politici. Je třeba opět vrátit myšlenku zpět k lidem a k tomu by měla mj. tato kampaň sloužit. P. Dewar uvedl že, „jen na pouhou údržbu jaderných arzenálů vydávají státy zhruba 100 miliard USD ročně a dalších 1 000 miliard plánují vydat v příštích letech na jejich modernizaci“.

Účastníci schůzky se shodli, že jaderné odzbrojení je složitý a velice dlouhodobý proces. Poslanec Dewar zdůraznil, že je nutné postupovat od zákazu jaderného testování přes vytvoření bezjaderných zón až po globální jaderné odzbrojení, které je konečným cílem.

A. Gajdůšková připomněla úvahy o tom, že Evropa by se mohla stát bezjadernou zónou. „To není sci-fi, ale reálná úvaha svého času dokonce formulovaná německým spolkovým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem , “ dodala.

Praha je vnímána z globálního pohledu jako symbolické místo, kde byl zahájen proces za jaderné odzbrojení vzhledem k historickému pražskému projevu prezidenta Spojených států amerických Baraca Obamy z roku 2009. I to je jeden z důvodů, proč kanadský poslanec vyjádřil přesvědčení, že Česká republika, kde byl proces nastartován, bude na připravované konferenci zastoupena.

*PNND je celosvětové fórum pro členy národních parlamentů s cílem sdílet informace a podněty o jaderném odzbrojení. V současnosti má PNND okolo 800 členů z více než 80 zemí světa a stále se rozrůstá (z ČR jsou členy již 4 parlamentáři).

 Pro zobrazení fotek z přijetí klikňete zde

Zdroj: Sekretariát místopředsedkyně Senát PČR Alena Gajdůšková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.