Tiskové zprávy

Reakce místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové na prezidentské veto k zákonu o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie

13. 11. 2012 / Prezident České republiky Václav Klaus včera vetoval zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie. Zákon předpokládal, že státní fond kinematografie by na podporu výroby filmů dostával až 300 milionů korun ročně, polovinu od komerčních televizí. V tuto chvíli se fond nachází bez finančních prostředků, a pokud nebude naplněn, hrozí mu zánik. Zákon o kinematografii pak řeší další záležitosti týkající se kinematografie včetně digitalizace, tedy uchování významného kulturního dědictví, které v oblasti filmů ČR má.

„Nerozumím stanovisku prezidenta, který má neustálý strach o suverenitu našeho státu a na druhé straně vetuje zákon, který se utváření národní identity hluboce dotýká“, říká s politováním místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková.

„Filmový průmysl je opravdu svým způsobem byznys, ale právě proto, aby se nejednalo pouze o čistý byznys a dělaly se filmy, které obohacují naší národní kulturu, musíme zajistit finanční prostředky na podporu kinematografie prostřednictvím státního fondu, “ dodává A. Gajdůšková.

Zdroj: Sekretariát místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.