Tiskové zprávy

SLAVNÉ VILY ČECH, MORAVY A SLEZSKA v Senátu PČR

10. 10. 2013 / Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, která na jaře letošního roku vzbudila velký zájem v metropoli EU Bruselu, je od 10. října až do 1. prosince ke zhlédnutí ve Výstavní síni Senátu PČR.

Na výstavě, nad níž převzala záštitu 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, se představí na výstavních panelech dvacet dva vil z celé České republiky. Některé jsou ztvárněny v modelech. Expozice je doplněna novými i dobovými fotografiemi a plány.

Výstava, připravená prof. Vladimírem Šlapetou a prof. Pavlem Zatloukalem, editory stejnojmenné knihy, kterou vydalo Foibos Book s.r.o., které se spolu se Senátem PČR podílí na celé expozici, se zaměřila na vily od počátku 19. století do současnosti.

Mezi představovanými stavbami jsou například brněnská Vila Tugendhat architekta Ludwiga Miese van der Rohe, Vila Dušana Jurkoviče, kterou nedávno znovu zpřístupnila Moravská galerie v Brně, slavná pražská Müllerova vila od Adolfa Loose nebo další pražské stavby – kubistická vila pod Vyšehradem od Josefa Chocholy či vila režisérky Věry Chytilové od Emila Přikryla. Na výstavě budou představeny vily projektované pro 21. století, např. vila brněnského architekta Petra Pelčáka, či berounská vila z ateliéru HŠH.

Výstava putovala po městech ĆR, prohlédli si jí mj. lidé v Ostravě, Olomouci, Brně, Liberci, Pardubicích, Hradci Králové a Ústí nad Labem. V květnu byla výstava představena v Bruselu.

Foto z akce dostupné zde 

Zdroj: Sekretariát 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.