• slide
  • Vítejte na mém webu

Spravedlnost je cesta z krize

  • Published in Web

Projev předsedy ČSSD Michala Šmardy na setkání sociálních demokratů 11. září 2022 v Lidovém domě v Praze.

Má země, má strana, mé město, mí lidé… ti všichni dnes prožívají těžké chvíle. A v těžkých chvílích jim všem něco chybí. Všímáte si toho? Cítíte to v ulicích? V úřadech nebo továrnách? Říkali vám to lidé ve vlaku nebo autobusu? Mně ano. Mnohokrát každý den! Lidem schází spravedlnost a respekt. A to není dobře.

Čeká nás možná nejtěžší období za posledních 30 let. Čeká nás doba, kdy bude důležité, abychom se rozhodovali správně. V krizi je důležité, aby lidé neztratili důvěru ve spravedlnost a smysl toho, co dělají. A je důležité, abychom nezapomínali na žádného člověka.

Politika musí dát lidem za krize pocit spravedlnosti. Když to neudělá, pohřbívá svobodu a demokracii. Když v lidech převládne pocit, že doplácejí na hamižnost a chytráctví jiných, ztratí víru v lepší budoucnost. Když lidé budou cítit, že náklady na válku, reformy, přerod… vždy zaplatí pouze ti nejslabší a když navíc uvidí, že ti nejsilnější z toho všeho zase bohatnou – Tak bude jejich víra ve spravedlnost  v háji. A když ztratí tuto víru, ztratí i důvěru ve vlastní stát.

Spravedlnost je na praporech sociální demokracie odjakživa.

A právě spravedlnost bude i na praporech demonstrantů, které svolávají odboráři na 8. října. A my tam budeme s nimi! My a odbory. Bok po boku. Ti, kteří si váží pracujících. Kteří si váží lidské práce a mají k ní respekt.

Ne proto, abychom bořili stát. Ne proto, abychom pomáhali cizí moci. Ne proto, abychom řvali a probouzeli vztek. Ale proto, abychom donutili politiky začít si vážit lidí. Aby i oni měli respekt k jejich práci, k jejich rodinám a jejich životu.
My vyzýváme vládu k hledání spravedlivého řešení už od začátku března. Přicházíme s návrhy, jak pomoci lidem i podnikům lépe zvládnout krizi. Víme, že to nejde bez bolesti. Ale jde to bez nespravedlivého odírání nevinných. A bez cynického bohatnutí otrlých obřích korporací a holdingů.

 Pravice dlouho odmítala diskuzi. Dlouho říkala, že vše vyřeší trh. Dlouho nečinně sledovala, jak se strach a nejistota šíří celou zemí.

Teprve teď snad začíná těžkopádně a pomalu hledat odvahu ke spravedlivému dělení nákladů. Možná i ona se bude tvářit, jako někdo, kdo si váží lidí. Ale bude to faleš! Bude to jen další cynická hra. Pravice nemá respekt k člověku. Má respekt jen k penězům a moci.

Trh samotný není zárukou dobrého života, úkol trhu je zajišťovat výměnu věcí a služeb mezi lidmi. Trh není cíl, je to jen nástroj pro klidné časy. Dobrý život může člověku zajistit jen politika stavějící na solidaritě, která zároveň uznává, že každý člověk je sám o sobě jedinečný.

Víte, jaké jsou pilíře soc. dem. politiky?

Solidarita mezi lidmi a záruka, že každému člověku náleží důstojné zacházení.

Lidi postihuje energetická krize velmi různě, někdo topí plynem, druhý elektřinou, třetí uhlím. Jeden má fixované ceny, druhý náhle musí platit přemrštěné ceny kvůli burzovním spekulacím. Třetí čeká na zimu a nové ceníky dodavatelů energií.

Jakoby to byla jedna velká ruleta s osudy lidí, s jejich úsporami, s jejich penězi, s jejich důstojností a s jejich životy.
Ale zima se blíží. A my nechceme hrát ruletu s důstojností člověka.

Spravedlnost je základní požadavek dnešní sociální demokracie. Slyšíme ho dnes a denně v práci, v obchodě, na cestách nebo teď v ulicích během volební kampaně. Lidé chtějí spravedlivé dělení důsledků krize. My, sociální demokraté, chceme spravedlnost pro lidi.

1) Lidé se bojí o střechu nad hlavou – zdražují nájmy i hypotéky. Vláda musí chránit právo lidí na bydlení. Příspěvek na bydlení musí v nejbližších měsících skutečně zajistit každému jistotu střechy nad hlavou.

2) Ceny energií vysávají rodinné rozpočty, nutí domácnosti omezovat výdaje na volný čas, ale i jídlo, nové zboží, ale i údržbu toho současného. Vláda musí regulovat ceny energií, a tak podpořit také všechny drobné podnikatele v zemi. Použít má zákon o cenách. Právě kvůli takovéto krizi tu zákon o cenách už třicet let máme.

3) Zdražuje jídlo – vláda musí snížit DPH na vybrané potraviny, ne na krevety a kaviár, ale na chleba, máslo, těstoviny, zeleninu. Vybrat stovku základních potravin není velký problém. Když dojde na snížení DPH, musí stát dohlédnout na to, že klesnou ceny lidem. Snížení DPH nemůže skončit jako bezpracný zisk v rukou nadnárodních sítí supermarketů.

4) Vláda musí odmítnout úvahy o privatizaci zdravotnictví. Žádné připojištění není přijatelné, když vláda letos sebrala pacientům, lékařům i nemocnicím čtrnáct miliard, když se rozhodla snížit platby za státní pojištěnce – děti, seniory, nezaměstnané.

5) Odmítáme snahu ODS zničit náš společný stát. Odmítáme útoky na zaměstnance státu a veřejného sektoru a jejich zesměšňování. My nikdy nepřipustíme, aby za neschopnost vlády trpěli zaměstnanci veřejného sektoru. Jestliže vláda neumí hospodařit, nesmí za to trpět hasiči, pracovníci v domovech seniorů, úředníci na sociálce nebo úřadu práce, kuchařky, uklízečky nebo třeba knihovníci, policisté a zdravotníci.

Potřebujeme stát, na který je spoleh. A dobře víme, že za tím je práce tisíců lidí, kteří si zaslouží respekt.

Požadujeme daně, které peníze od válečných zbohatlíků vrátí zpět lidem. To je nejmenší kousek solidarity, jakého musí být každý slušný člověk schopen.  

Proč je česká pravice proti?

Sociální demokracie nebude nikdy hájit válečné zbohatlíky, globální monopoly a obří holdingy.  To, ať si dělá vládnoucí pravice.

Sociální demokracie zastupuje lidi, kteří se živí prací, drobné a střední podnikatele ve službách, výrobě i zemědělství, zaměstnance států, krajů i obcí, ať jde o hasiče, kuchaře, pečovatele anebo třeba řidiče.

Sociální demokracie zastupuje všechny ty, kdo tváří v tvář nicnedělání pravicové vlády, energetické krizi, zdražujícímu bydlení a rostoucím cenám potravin cítí oprávněné obavy z toho, jak zvládnou příští měsíce.

A právě proto musíme požadovat, aby se vláda i opozice dohodla na pěti základních krocích, které zajistí spravedlivé řešení akutní krize:

1. Strop pro ceny elektřiny a plynu, včetně plynu určeného k výrobě tepla
2. Snížení DPH ze základních potravin a důsledná regulace ceny
3. Minimální mzda 20 tisíc a zákonná valorizace minimální mzdy
4. Minimální důchod 13 tisíc. Urychlené přijetí spravedlivé reformy důchodů.
5. Sektorová daň, mimořádná daň z neočekávaných zisků, daňová progrese.

Dnes vám tady a teď představujeme řešení současné krize. Právě teď vidíte, že sociální demokracie ví, jak dál. Víme, jak pomoci lidem i podnikům. Víme, jak znovu do české společnosti vrátit spravedlnost a respekt ke každému člověku.
Dobře řízený stát by si s dnešní krizí poradit uměl. Pravicová vláda selhala. Dostala obrovskou šanci a selhala. Nedokázala být spravedlivá a nevážila si lidí.

Sociální demokracie ví, co to je ztratit důvěru lidí. A víme, jak těžké je získat si důvěru zpět.

Je jen jedna cesta: být lidem prospěšní, bojovat za spravedlnost a vážit si lidí.

Pojďme do toho. Naše země to potřebuje. Potřebuje silnou a sebevědomou sociální demokracii. Víc, než kdykoli dřív!

Michal Šmarda
předseda ČSSD
starosta Nového Města na Moravě

 

TWITTER @GajduskovaAlena

Twitter response: "Could not authenticate you."