• slide
  • Vítejte na mém webu

Kmocháček Jurčáků vystavuje ve Valdštejnském paláci

 

Cimbálová muzika a pravá valašská slivovice z Pasek zahájila v pátek 20. dubna 2012 v  pražském Valdštejnském paláci výstavu poštovních zámek osobností z dílny valašského písmáka, fotografa, muzikanta, náturisty a udržovatele valašských tradic Vladislava Jurčáka. Jsou zde vystaveny mikrokoláže vznikající na pasekách v obci Lutonina na Valašsku bez počítače, po nocích, čistě z lásky k lidem, kteří jsou na známkách vyobrazeni. „Známky jsou cennější než ty, které si běžně kupujeme, protože platidlem za ně je láska, úcta a úžasný um. A to je na té výstavě to nejcennější,” uvedla při páteční vernisáži místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která je patronkou výstavy.

Aktivity “kmocháčka Jurčáka”, jak se na valašsku říká, se vzájemně doplňovaly. Nejen že hrál léta na basu v cimbálovce Technik, byl členem zlínské filharmonie, ale více než padesát let fotografoval vždy a všude. Fotografoval nejen krásnou valašskou krajinu, ale i lidi, které potkával, a z těchto fotografií pak začal zpracovávat mikrokoláže. K jejich tvorbě Jurčáka inspirovali herci Vlastimil Brodský a Miroslav Horníček, kteří byli jeho osobními přáteli. Výstava je výběrem ze známkové tvorby osobností, kterých si autor vážil a chtěl jim udělat radost, jak sám říká: „Po padesáti letech mě už to fotografování nebavilo a já jsem ty fotky bral, vystřihoval, a dělal jsem ty známky. Podstatná věc je, že jen těm, které jsem chtěl já, koho já mám rád, kdo něco je a kdo už něco dokázal. Já dělám známky ne tomu, kdo chce, ale komu chci já. A to je ten princip.”
Jurčák byl za svou práci několikrát vyznamenán. Valašský král Král Boleslav První Dobrotivý dokonce jmenoval kmocháčka Jurčáků královským uhlířem s povinností pálit nikoliv uhlí, ale slivovici.
 
Záměrem výstavy je představit v Praze náš kraj prostřednictvím krásného člověka, v jehož životě a osobnosti se soustředil obrovský talent, potenciál a krása celého Valašska. „My jsme v Senátu zažili spoustu výstav z vojenského muzea a podobných významných, ale mrtvých matérií, a myslím si, že je potřeba sem dodat také trochu toho člověčenství,” poznamenala Gajdůšková.
 
Výstava bude k vidění v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce do 8. července letošního roku.
Zdroj: Sekretariát místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

TWITTER @GajduskovaAlena

Twitter response: "Could not authenticate you."