Evropská unie

Važte slova, pánové…

11. 9. 2014 / Dáte-li někomu velmi cenný dárek a on se na něj tváří jako na šmuk, určitě si pomyslíte, že je to ignorant a přestane vás jeho názor zajímat. Výroky o tom, že ČR dostala v Evropské komisi slabé portfolio, jestliže má na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné šance je znakem naprostého nepochopení fungování Evropské unie a její agendy ze strany autorů těchto výroků.

Číst dál

Minimální mzda v Německu a trh

8. 7. 2014 / Přijetí koncepce minimální mzdy v Německu se všeobecně hodnotí jako úspěch sociálně-demokratického partnera tamní koalice. Německá diskuse opouští neoliberální pole a reflexe sociální zodpovědnosti a inkluzivní politiky se dostává do středu pozornosti.

Číst dál

Nevědomost jako invazivní princip

19. 3. 2014 / Jednali jsme v Senátu o invazivních druzích. Ti, kteří se připravili, vědí, že například bolševník velkolepý už u nás pokrývá desítky čtverečních kilometrů naší krajiny. I u nás doma, v údolí Dřevnice. A existuje tam vedle ploch také invazivní Netýkavky žláznaté.

Číst dál

ČR musí znít v EU jednotně

16. 2. 2014 / Pro prohloubení politické debaty o EU je třeba posílit evropskou agendu v jednání Poslanecké sněmovny a propojení jednání o evropských tématech mezi oběma parlamentními komorami tak, jak to předpokládá i Ústava ČR. Senát je druhá nejaktivnější parlamentní komora v EU v připomínkování evropských návrhů.

Číst dál

Evropa jako mírový projekt

8. 5. 2013 / Všichni jsme slyšeli od rodičů, jak těžká byla jejich situace ve válce. Víme, kolik zmizelo za okupace sousedů, víme také, jak vypadala situace těch, kteří chtěli brutálnímu systému oponovat. Všichni se těšili na konec války. Ten však měl v Evroaspě dvě strany.

Číst dál