Pamětní desku paraskupině odhalil Bohuslav Sobotka

Slovácké noviny - regionální týdeník | 9.4.2014 | Rubrika: Slovácko | Strana: 13 | Autor: ZDENĚK SKALIČKA | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Do Uherského Ostrohu se sjeli nejen politici, ale také historikové a vojensky činní lidé

Uherský Ostroh – Na paměť paraskupiny Carbon, kapitána Františka Bogataje, četaře aspiranta Jaroslava Šperla, rotmistra Josefa Vance, rotného Františka Kobzíka a několika stovkám příslušníků odbojového seskupení Carbon byla v sobotu odhalena před zámkem v Uherském Ostrohu pamětní deska.
Stalo se tak při vzpomínkové slavnosti k 70. výročí vysazení parašutistické skupiny Carbon, která během 2. světové války organizovala protifašistické operace na území celé jihovýchodní Moravy. Pietního aktu, který zahájil přeletbojovýchletounů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, a ukončily ho tři vojenské salvy, se zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka, místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, senátorka Hana Doupovcová, poslanci Parlamentu ČR, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a řada dalších významných hostů z České a Slovenské republiky, ale i Rakouska. Pietní akt, při němž se četla jména aktivních členů protinacistického odboje, uspořádalo město Uherský Ostroh se Společností Václava Morávka v Kolíně, Kulturně historickou společností Bohuslavice a Armádou ČR.
„Je důležité, aby abychom si činy hrdinů paraskupiny Carbon i těch dalších, kteří bojovali za naši svobodu, připomínali jako vzory při každém jednání, pro chvíle nebezpečí i pro vědomí kontinuity našeho národního života. Je moc důležité, abychom na všechny ty hrdiny nikdy nezapomenuli,“ zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka. Netajil se tím, že je jako předseda vlády hrdý na činy všech, kteří se podíleli na protifašistickém odboji, na činy statečných lidí z Uherského Ostrohu. Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková poděkovala organizátorům za uspořádání slavnostního setkání, kterého se zúčastnily stovky lidí z Uherského Ostrohu a širokého okolí. Zdůraznila, že ve světě stále není samozřejmostí dobro, mír a demokracie.
Před pamětní deskou, k níž položily jednotlivé delegace věnce nebo kytice, tiše postávali jednotlivci i skupinky lidí, ale také důstojníci ve výslužbě. „Když jsem tak vzpomínal na to, proč ve II. světové válce bylo tolik obětí, přistoupil ke mně muž a oslovil mějménemapří jmením. Jáho po těch čtyřiceti letech od posledního setkání nepoznal. Stydím se za to,“ řekl s dojetím plukovník v záloze Miroslav Řepka. „Ale já tě poznal. Vzpomínáš,jakjsemvtvé jednotce sloužil jako desátník?“ halasil Josef Vojtek, tisknoucí svému někdejšímu veliteli ruku. Fotogalerie na www.slovackydenik. cz/carbon