Uzavírání porodnic na straně jedné a budování tzv. porodních domů je skvělou ilustrací skutečných záměrů této vlády. Těmi jsou likvidace veřejného neziskového systému zdravotní péče, který naplňuje ústavní právo občanů na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění, aby současně na potřebné péči mohli začít bez rizika vydělávat soukromé subjekty. Přivést dítě na svět se zřejmě brzy stane luxusem. Že to může mít podobné důsledky, jako dnes naprosto chybějící kontroly v oblasti prodeje alkoholu, současné ministerstvo zdravotnictví evidentně nezajímá.
Větší komfort ve stávajících porodnicích je asi nežádoucí
Česká republika se doposud chlubí vynikající péčí o matku a dítě, která znamená, že máme jednu z nejnižších novorozeneckých úmrtností na světě. To je ovšem dáno tím, že maminka je v péči lékařů specialistů a skvěle vybavených zdravotnických zařízení od počátku těhotenství až po šestinedělí. Není jediný důvod tento dobře fungující systém ničit. Pokud by ministerstvo a zdravotní pojišťovny chtěly něco zlepšovat, nic jim jistě nebrání přispět na větší komfort v porodnicích. To by ovšem negenerovalo zisky soukromým subjektům. Dá se předpokládat, že v režii ministerstva zdravotnictví se již najdou cesty, jak za hubičku k podnikání s novým životem předat prý nepotřebné objekty zatím fungujících porodnic a ještě jim k tomu přidat stamiliony na jejich zvelebení. Vybrat desetitisíce od rodiček si už porodní domy dokáží určitě samy.
Kdo ponese zodpovědnost?
Prostor pro porodní asistentky, které usilují o otevření tohoto byznysu, je pak jistě nemalý jak v době těhotenství, tak šestinedělí. Vedení porodu by skutečně mělo zůstat v rukou lékaře. Pokud se vláda rozhodne dát zelenou obchodu s narozením dítěte, zřejmě jim v tom zatím nikdo nezabrání. Musí ale zodpovědět několik otázek: jaké náklady bude mít likvidace porodnic a budování porodních domů a kdo je ponese? Jak a odkud bude hrazen provoz porodních domů? Jak bude stanovena platba za porod v porodním domě či pobyt v něm?
A zásadní otázky: Kdo bude kontrolovat standardy a kvalitu zde poskytované péče? Kdo v době, kdy je každé druhé těhotenství rizikové, ponese zodpovědnost v případě nezvládnutých zdravotních komplikací u rodičky či dítěte a náklady na případné kompenzace? A možná ještě jednu otázku: Kde a jak budou rodit ženy, které na porodní domy mít nebudou?