Bleskové zprávy

Odpověď na všechny maily, korektní i ty méně slušné, v kterých mi mnozí píší, že ČSSD má odejít z vlády

Vážím si každého názoru a je dobře, že se lidé zajímají. Nejhorší pro demokracii by byla lhostejnost.

Takže, jak to vidím já....
Moje pozice byla, že máme zůstat v opozici. Členové ČSSD v referendu rozhodli jinak. Stalo se. Jsme součástí menšinové vlády s ANO.

Věřte mi, že ze současné poltické situace nemám žádnou radost. Problém je v tom, že i když by ČSSD z vlády odešla, neznamenalo by to konec A.Babiše. Zřejmě by jen ČSSD nahradil T.Okamura. Ten veřejně prohlašuje, že mu jde o jediné - ČSSD dostat z vlády. Ujišťuji vás, že být ve vládě strana, která se netají příslušností k evropským extrémistům s rétorikou jejich některých členů blízkou neonacismu, by byl určitě pro jméno ČR větší problém, než osobní problémy A.Babiše. A i kdyby ta vláda padla jako celek, pak už prezident jasně řekl, že A.Babiše jmenuje premiérem znova. Takže opět žádný výsledek. Z pohledu sociální demokracie to není zrovna pohodlná situace. Ve sněmovně nikdo neútočí na ANO, ani její členy. Zato všichni útočí na nás, sociální demokraty. Zkrátka vadíme my a hlavně náš program.

Ten nyní sice s velkým úsilím a neustálým přetahováním se s ANO, ale nicméně posouváme. Daří se nám prosazovat opatření, které považujeme za důležité pro naše občany - od podpory zaměstnanců, důchodů , přes zlepšování podmínek lidí se zdravotním postižením a samoživitelky, podporu rodin, přes ubránění již přijatého financování regionálního školství až po úsilí garantovat svobodu slova držením médií veřejné služby, atd. Pokud by se toto přestalo dařit, nebudeme váhat s tím z vlády odejít.

Ale nyní, když odmyslíme skutečně osobní problémy A.Babiše, tak vláda pracuje a zemi i lidem v ní ( samozřejmě až na výjimky, kterým se snažíme pomáhat) se daří. Je potřeba připomenout, jak se hodně ani lidem ani zemi nedařilo za pravicových vlád Klause, Topolánka, Nečase spolu s Kalouskem, Julínkem a Hegerem a dalšími. Nechceme, aby to lidé museli zažívat znova.

Závěrem ještě jedno - vždycky jsme jako sociální demokraté úzkostlivě dbali na to, abychom byli právním státem. Jsem přesvědčena o tom, že v právním státě neuteče před odpovědností nikdo, ani premiér. A jen soud v právním státě může rozhodnout o vině. I o tom premiérovi.

Tož tak.......