V ohrožení 1500 míst
- Published in Bleskové zprávy
Zlínský deník | 7.2.2013 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: LUKÁŠ FABIÁN | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
Zlínský deník | 7.2.2013 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: LUKÁŠ FABIÁN | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
_________________________
Odborníci z řad výrobců obuvi kritizují nový zákon, který jde nad rámec požadavků EU a může pro ně být likvidační
zbytečně přísný zákon
Zlínský kraj – Před lety byl Zlín výstavním městem obuvnického průmyslu. Dnes to vypadá, že se dávná sláva jen tak neobnoví. Na vině má být zákon o prevenci a omezování znečištění. Zákon středním a malým podnikům „zavařil“ natolik, že zvažují přesun výroby nebo dokonce ukončení činnosti. Jen na Zlínsku by se opatření mohlo týkat třinácti firem, a v ohrožení je tak více než 1500 pracovních míst.
Už loni skončila ve Zlíně výroba holínek a na černém seznamu mohou být i další firmy. „Stručně řečeno je problém v tom, že ministerstvo při přijímání evropské směrnice bylo papežštější než papež. Unie chtěla regulovat velké rafinerie, které vyrábí polyuretan, u nás však zákon dopadl na všechny firmy, které s tímto materiálem přijdou jen do styku. To nikde jinde v Evropě není. Naše firmy se tak stávají neschopné konkurence,“ vysvětlila senátorka Alena Gajdůšková. Výrobky z polyuretanu nás navíc obklopují téměř všude. „Podešve bot, opěrky křesel, kryty různých přístrojů. To vše obsahuje polyuretan. Absurdní je hlavně to, že samotný polyuretan přírodě nijak neškodí. Nikdo z nás by nebojoval za něco, co škodí životnímu prostředí,“ sdělil docent Petr Hlaváček, viceprezident České obuvnické a kožedělné asociace.
Jaké problémy firmy čekají, popsal i Robert Zatloukal, výkonný ředitel společnosti Promens.
„Nedokázali bychom se pružně přizpůsobit požadavkům zákazníka. Každou drobnou změnu bychom museli hlásit úřadům a čekat na povolení. A to nemluvím o finanční náročnosti. Svým zahraničním partnerům o tomto nařízení ani neříkáme. Jednak by nepochopili, co je u nás možné, a také by si rozmysleli investovat v České republice. Nikde jinde totiž tak přísná směrnice není,“ sdělil Zatloukal.
„Kuriózní“ je i zájem ministerstva ponechat tento pochybný zákon, tak jak je.
„Selský rozum, věcné argumenty. Nic nepomohlo. I výbor pro životní prostředí nám dal za pravdu, jen poslanci ne. Mimo záznam nám každý potvrdí, že máme pravdu, ale nepomůže nikdo,“ doplnil Zatloukal.
V regionu je v ohrožení 1500 míst
Přísný zákon už měl být jednou opraven. Novelu předložil bývalý zlínský primátor Tomáš Ulehla. Poté, co novela prošla Senátem a v Poslanecké sněmovně prvním i druhým čtením, zatahal někdo za nitky. „Najednou se změnil zpravodaj, který zákon předkládal, a k jeho schválení došlo v nočních hodinách před Vánoci, kdy už i zákonodárci nejsou nejčilejší,“ potvrdila senátorka Gajdůšková. Podle podnikatelů je přijatý zákon v silném kontrastu se slibovaným snížením administrativní zátěže. „Vzhledem k tomu, že ministerstvo nám není ani schopno uvést nějaký argument, nezbývá nám, než se ptát: Co je hlavním motivem zákona? Snaha o ochranu prostředí nebo podpora podnikání to rozhodně není,“ zakončil ředitel společnosti Promens Petr Zatloukal.
***
Novelu dostanou na stůl příští týden
Tvrdý boj o novelu zákona má vypuknout už v příštím týdnu. „Pokud poslanci novelizaci opět shodí ze stolu, reálně hrozí odchod či dokonce zánik některých menších firem,“ sdělil Hlaváček. Proti současnému znění zákona se postavilo i třináct významných autorit z oboru.
Běžné využití polyuretanu ve výrobě:
*výroba lepidel
*pružné pěny
*textilní vlákna (sportovní oděvy)
*kolečka na skateboard
*rámování autoskel
*obuvnický průmysl