Vítám úterní výsledek dlouhodobého jednání Ústavního výboru Evropského parlamentu o pozici k tzv. Klausově výjimce z Listiny základních práv Evropské unie
- Published in Bleskové zprávy
21. 2. 2013 / Tisková zpráva 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové / Téma: tzv. Klausova výjimka
Vítám úterní výsledek dlouhodobého jednání Ústavního výboru Evropského parlamentu o pozici k tzv. Klausově výjimce z Listiny základních práv Evropské unie. Jsem velmi ráda, že ústavní výbor zamítl většinu pozměňovacích návrhů ze strany poslanců ODS, a také považuji za racionální formulaci výboru doporučení Evropské rady, aby ostatní členské státy EU proces ratifikace Klausovy výjimky nezahájily do té doby, než ratifikaci dokončí ČR.
Připomínám, že Senát Parlamentu ČR přijal 6. října 2011 usnesení, v kterém vyzývá vládu, aby odstoupila od požadavku sjednat tento protokol o uplatňování Listiny základních práv EU v ČR, znamenající výjimku pro občany ČR při uplatňování Hlavy 4 – Solidarita Listiny základních práv a svobod. A to proto, že obě dvě komory parlamentu ČR vydaly souhlas s ratifikací Lisabonské smlouvy včetně Listiny základních práv EU, která zakotvuje především lidská ale také sociální práva občanů. A to bez jakýchkoli výjimek z uplatňování této Listiny.
Vzhledem k tomu, že se obáváme snížení standardů ochrany základních práv a svobod občanů ČR, když bych to měla říci laicky – Senát v tomto usnesení vyjádřil naprosto jednoznačně odmítání toho, aby se čeští občané stali v EU občany druhé kategorie, protože se na ně nebude vztahovat Listina znamenající ochranu sociálních práv.
Toto usnesení Senátu vytváří předpoklad pro to, že pokud vláda neustoupí od tohoto požadavku sjednat protokol a bude nám Listina předložena k ratifikaci do Senátu PČR, tak souhlas s ratifikací vydán nebude. Domnívám se, že by si vláda mohla ušetřit tuto ostudu mezi ostatními zeměmi Evropy.
Zdroj: Sekretariát 1. Místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.