Nedostatek žen v rozhodovacích pozicích oslabuje společnost
Ženy podnikatelky, špičkové manažerky, ředitelky vědeckých ústavů a zástupkyně neziskových organizací i novinářky se sešly ve čtvrtek 21. června v Kolovratském paláci. Na půdu Senátu PČR je pozvala jeho místopředsedkyně Alena Gajdůšková, která k tomu uvedla: „Setkání významných žen pořádám již po několikáté. Domnívám se, že je zapotřebí podporovat ženy na významných pozicích, protože jich stále není na rozhodovacích místech dost. Nedostatek ženského elementu ve správě země je podle mezinárodního srovnání u nás také jednou z příčin současné nejen ekonomické, ale také morální krize a krize důvěry. Slova jako důvěra, pochopení, dialog a dlouhodobá vize se vytratily z našich životů a právě ženy jsou ty, které je tam mohou opět přinést.“
Tématem setkání byla Společenská odpovědnost a etika v reálném životě. Jako hosté setkání byli pozváni profesor Petr Sáha, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Karel Janeček, šéf Nadace na podporu vědy a proti korupci. Ti, společně s profesorkou Evou Sykovou, manažerkou roku za r. 2011 a Rostyou Gordon Smith - uznávanou manažerkou a koučkou, diskuzi svými příspěvky zahájili. Setkáním se jako červená nit táhla diskuze o potřebě zvýšení kvality vzdělání našich dětí. Toto téma otevřela právě profesorka Syková, která poukázala na přímé a vyčíslitelné důsledky, které bude mít v budoucnosti pro Českou republiku propad vzdělanosti v ČR. Bez kvalitního vzdělávání a reálné podpory vědy a inovací nelze vytvořit znalostní ekonomiku. Profesorka Syková upozornila na rozpor, kterým je deklarovaná podpora vědy a vytrvalé snižování financování právě tohoto klíčového sektoru.
Silná občanská společnost je zárukou demokracie, nikoliv její hrozba.
Zúčastněné ženy se shodly také na potřebě budování silné občanské společnosti a podpory demokracie a to i těmi nejjednoduššími způsoby. Hájit svá práva, dožadovat se jich, nebát se vyslovit svůj názor a být přístupen dialogu a naslouchání. Hovořilo se také o nutnosti veřejného požadavku na skládání účtů pro volené zástupce a to na všech úrovních. „Poslanci, zastupitelé a senátoři jsou zaměstnanci svých voličů. Tak je na ně potřeba pohlížet a stejným způsobem je i kontrolovat. Jsou zde proto, aby spravovali tuto zemi s péčí řádného hospodáře a na to se často zapomíná“, uvedla ve svém vystoupení Rostya Gordon Smith. Téma právního státu bylo také připomenuto jako klíčové pro udržení a rozvoj demokracie. „ Demokracie není samozřejmost. Není to tak, že ji zkrátka máme a nemusíme se o ni více starat. Demokracie je vytrvalý proces a musí být udržována a podporována, jinak se může stát, že o ni lehce příjdeme. Tato zodpovědnost je věcí každého občana této země“, uvedla na setkání Alena Gajdůšková.
Hanbou společnosti je nedostatek žen na rozhodovacích pozicích.
Diskuze se rozhořela nad tématem kvót pro zastoupení žen v politice. Odpůrci tohoto přístupu argumentovali nedůstojností procesu, obhájci naopak tím, že ne každá žena má ostré lokty, aby se prodrala zástupem mužů k pozicím, na kterých se opravdu rozhoduje o osudu a směřování této země. Oceněná manažerka roku, profesorka Eva Syková pak na obhajobu tohoto přístupu, který na setkání neměl jen své zastánce, uvedla: „ Není hanbou být nominována do politiky a tím i na rozhodovací pozice prostřednictvím kvót, které mohou být časově omezeny. Hanbou je, že tam dosud ženy zastoupeny nejsou.“
Zvýšení prestiže a kvality školství, vědy a výzkumu a vytrvalý tlak na jejich vzájemné propojení byl výstupem, kterému se bude podobné setkání věnovat na podzim.
Jana Víchová
poradkyně místopředsedkyně Senátu PČR