Lesní školky inciovaly petici za změny v zákoně o dětské skupině

Zpravodajství ČTK | 7.7.2014 | 14:25 | Rubrika: Sociální problémy - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: kab | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 7. července (ČTK) - Lesní školky iniciovaly petici na podporu změn v zákoně o dětské skupině, jehož stávající podoba by prý mohla ohrozit budoucnost těchto zařízení. V Senátu, kam norma schválená Poslaneckou sněmovnou nyní míří, by podle petice měl být schválen pozměňovací návrh, podle něhož bude registrace do systému dětských skupin pouze volitelná a budou moci nadále existovat zařízení i mimo tento systém. Jinak by horní komora měla normu odmítnout. ČTK o tom informovala předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.

 Předlohu o dětských skupinách, které jsou alternativou mateřským školám, schválila 20. června sněmovna. Poslanci TOP 09 a Starostů tehdy při projednávání upozorňovali na nebezpečí, že norma může ohrozit nynější mateřská centra a lesní školky. Sněmovna totiž nepřijala návrh komise pro rodinu, aby byla registrace dětských skupin na ministerstvu práce dobrovolná.

 Pokud by v této podobě byl zákon schválen, měly by lesní školky rok na to, aby vyhověly hygienickým předpisům. Děti však v těchto zařízeních tráví drtivou většinu času v přírodě a mívají k dispozici jen minimální zastřešené zázemí, takže vyhovět těmto normám by pro tyto školky bylo velmi problematické. "Řada lesních školek vybudovala zázemí dle vzoru zahraniční i domácí dobré praxe, nikoli podle parametrů dětské skupiny. Nyní by byly nuceni je zavřít nebo nákladně přestavovat," uvedla v tiskové zprávě Asociace lesních mateřských škol.

 Aktuální podoba předlohy podle zástupců lesních školek znamená omezení možností předškolní péče. "Dětské skupiny budou jedinou schválenou formou péče o děti, všem jiným hrozí vysoké sankce," uvádí se v textu petice. Zástupci lesních školek proto volají po úpravě předlohy při projednávání v Senátu, v čemž je podpořila i 1. místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková. "Jsem připravena v Senátu návrh zákona změnit tak, aby lesní školky měly dobré podmínky pro práci s dětmi," sdělila ČTK tato senátorka za ČSSD.

 Členové Asociace lesních mateřských škol o aktuální situaci jednali o víkendu na mimořádném zasedání v Českých Budějovicích. Na stranu těchto zařízení, které by měly od září navštěvovat zhruba tři tisícovky dětí, se postavila i Liga otevřených mužů.

 Ta upozorňuje na skutečnost, že zatímco v běžných mateřských školách jsou pouhá 0,3 procenta učitelů mužského pohlaví, v lesních školkách je jejich zastoupení mnohem vyšší. "Lesní školky jsou tahouni přítomnosti mužského elementu v předškolní výchově," uvedl Václav Šneberger, který je v Lize otevřených mužů odborným garantem programu Muži do škol.

 V dětské skupině by mohlo být podle normy nejvýš 24 dětí. Provozovatel skupiny by musel mimo jiné zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek. Zřizovatelům, mezi kterými by mohly být firmy, úřady, radnice, vysoké školy, neziskové organizace a nově podle schváleného návrhu sněmovních výborů i spolky, by byly daňově uznány náklady spojené s provozem dětské skupiny. Na slevu na dani by měli nárok i rodiče.

 kab mal