Alena Gajdůšková: Příští „první dáma“ ČSSD?
- Published in Monitoring
14. 2. 2013 / Českápozice.cz / Politika / autor: Ondřej Koutník
„Hádejme se uvnitř strany, ale navenek musíme znít konzistentně,“ říká senátorka, jež by ve vedení strany mohla nahradit Marii Benešovou.
14. 2. 2013 / Českápozice.cz / Politika / autor: Ondřej Koutník
„Hádejme se uvnitř strany, ale navenek musíme znít konzistentně,“ říká senátorka, jež by ve vedení strany mohla nahradit Marii Benešovou.
Žena v nejužším vedení strany – to je pro sociální demokraty podle stanov povinnost. Uplynulé dva roky vykonávala funkci místopředsedkyně Marie Benešová a pozici by ráda obhájila i na březnovém sjezdu. Nebude to však mít snadné. Jednak kvůli neskrývané podpoře Miloše Zemana v prezidentské volbě, a jednak vzhledem k silné konkurenci v ČSSD. Vyzývatelkou jí bude první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.
Oproti Benešové má senátorka Gajdůšková výhodnější výchozí pozici. Místopředsednickou nominaci získala na sedmi krajských konferencích (Benešová jen na jedné), ústavně je jedním z nejvýše postavených sociálních demokratů v zemi, a navíc patří mezi spojence předsedy Bohuslava Sobotky. Boj o funkci místopředsedkyně se může vzhledem k budoucímu vývoji v ČSSD ukázat jako klíčový. Pokud by uspěla Gajdůšková, mohla by ve vedení strany výrazně posílit prosobotkovské síly.
V rozhovoru pro ČESKOU POZICI se zlínskou senátorkou Alenou Gajdůškovou se mimo jiné dočtete:
- Měla by ČSSD před sněmovními volbami spolupracovat s menšími levicovými stranami?
- Má obavu z rozdmýchání situace ve straně po zvolení Miloše Zemana na Hrad?
- Jak hodnotit výsledek Jiřího Dienstbiera v prezidentských volbách?
- Poškodila část vedení Dienstbiera během kampaně k prezidentským volbám?
- Jakým „způsobem“ namixovat vedení strany?
ČESKÁ POZICE: Jste kandidátkou na post místopředsedkyně ČSSD. Čím byste vedení strany ráda obohatila?
GAJDŮŠKOVÁ: Sociální demokracii a jejímu vedení mohu nabídnout zkušenosti z vysoké ústavní pozice první místopředsedkyně Senátu, prošla jsem stranickými funkcemi od místní organizace, přes krajský výkonný výbor, stála jsem v čele senátorského klubu a byla jsem členkou ústředního výkonného výboru, jsem členkou předsednictva. Mám to skutečně ve straně odpracované. Myslím, že strukturu a mechanismy strany znám velmi dobře.
Další věcí, kterou vedení ČSSD potřebuje doplnit, je větší komunikace s občanským sektorem a s odborníky akademické, vědecké a technické sféry. Ve všech těchto oblastech se pohybuji již roky jako místopředsedkyně Senátu a odborná mluvčí pro vědu a výzkum. Myslím, že v tomto prostoru je spoustu příležitostí pro komunikaci ČSSD.
ČESKÁ POZICE: Preferovala byste, kdyby levicové strany – ČSSD, zemanovci a třeba paroubkovci – do sebe před příštími parlamentními volbami „nešily“ jako nyní a spíše se pokusily o nějakou formu předvolební spolupráce či integrace?
GAJDŮŠKOVÁ: Má životní filozofie je typu „dělej dobře, dobře, dobře a o víc se nestarej“. Jako sociální demokracie jsme nejsilnější stranou na české politické scéně. Tudíž máme zodpovědnost za to, jak se země bude vyvíjet. Neměli bychom se starat o to, co dělají strany kolem nás. Měli bychom předkládat vlastní program, vlastní představy, řešení, získávat pro ně nejširší veřejnost a odborníky. Pak můžeme vyhrát volby, a potom se můžeme a máme bavit s ostatními stranami.
Ficův projekt, který vznikl na Slovensku, není možné v České republice vytvořit. Máme tu silnou komunistickou stranu, která brání jakémukoli spojování. Nerozumím tomu, proč vůbec politici o něčem jako SMER-SD po česku hovoří. U nás je jiná situace než na Slovensku.
ČESKÁ POZICE: Jste senátorkou zvolenou ve Zlíně. Jaké jsou zkušenosti místní ČSSD, která po krajských volbách uzavřela regionální koalici vedle komunistů i se SPOZ?
GAJDŮŠKOVÁ: Měla jsem možnost absolvovat několik jednání před nedávnem, a pokud vím, koalice funguje dobře a má tah na branku.
Hlavně jednotně!
ČESKÁ POZICE: Zamíchá zvolení Miloše Zemana na Hrad preferencemi levicových stran? Jeho SPOZ má nyní kolem sedmi procent. Může Miloš Zeman rozdmýchat situaci v ČSSD na jejím sjezdu? Může posílit prozemanovské křídlo kolem dosavadních místopředsedů Zdeňka Škromacha, Michala Haška a Marie Benešové?
GAJDŮŠKOVÁ: Pokud je pan Zeman aspoň trošku chytrý – a to on je velmi – bude se snažit, aby se nic takového v ČSSD nepřihodilo. Nemůže být v jeho osobním zájmu či v zájmu jeho strany, aby levice obecně oslabila. V tom okamžiku by totiž došlo i k oslabení SPOZ. Očekávala bych, že lidé, které jste jmenoval, by se měli rozhodnout, zda zůstanou ve straně a budou pracovat pro sociální demokracii. Pokud mají pocit, že ČSSD nefunguje tak, jak by si představovali, bylo by logické a pro ně dobré, aby přešli k SPOZ. Pro celou levici by to bylo výhodné. Jinak budeme soupeřit mezi sebou a říká se, že když se dva perou, třetí se směje.
ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte výsledek Jiřího Dienstbiera v prezidentských volbách?
GAJDŮŠKOVÁ: Jsem přesvědčená o tom, že šlo o dobrý výsledek. Podle výzkumů to vypadalo, že straničtí kandidáti budou ve volbách kvůli stranickosti biti. To, že náš kandidát skončil téměř na stejném místě jako favorit průzkumů Jan Fischer, bylo podle mého názoru oceněníhodné. Klobouk dolů před ním a celým jeho týmem.
ČESKÁ POZICE: Vzhledem k jeho hlasité kritice Zemana a SPOZ se hovoří o tom, zda obhájí post místopředsedy ČSSD. Bylo by podle vás pro stranu dobré, aby se Jiří Dienstbier udržel ve vedení?
„Kromě pevného voličského jádra potřebujeme pro velké vítězství ve volbách i něco navíc, a to by nám Jiří Dienstbier mohl přinést“GAJDŮŠKOVÁ: Jestli budeme přemýšlet v širším kontextu, delegáti ho podpoří a zvolí. Jiří Dienstbier oslovuje významnou skupinu voličů mimo naše tvrdé voličské jádro – například ve větších městech. Při vší úctě, kromě pevného voličského jádra potřebujeme pro velké vítězství ve volbách i něco navíc, a to by nám Jiří Dienstbier mohl přinést, protože dokáže oslovit širší spektrum voličů.
ČESKÁ POZICE: Je podle vás škoda, že před prvním kolem prezidentských voleb nepodporovalo Dienstbiera vedení ČSSD jako celek? Například Marie Benešová opakovaně podpořila Zemana…
GAJDŮŠKOVÁ: To se podle mého názoru nedělá. Dienstbiera to skutečně oslabilo. Nemyslím si navíc, že to prospělo obrazu sociální demokracii jako takové. Lidé těžce nesou neloajalitu ke straně.
ČESKÁ POZICE: Je podle vás reálné, že by do nejužšího vedení strany pronikly dvě ženy – vy i Marie Benešová? Nebo se hlavní boj o funkci svede mezi vámi a sympatizantkou Miloše Zemana?
GAJDŮŠKOVÁ: Ideálním stavem by bylo, kdyby ve vedení strany byly třeba tři ženy. To je můj sen a snad se toho někdy dožiju (smích). V duchu mé filozofie není s někým bojovat. Já nabízím své kvality, zkušenosti, programové představy.
ČESKÁ POZICE: Bylo by podle vás pro budoucí vyjednávání o vládě výhodnější, kdyby ve vedení ČSSD převážili spojenci Bohuslava Sobotky, nebo kdyby ve vedení byli zastoupeni i politici pestřejšího vnitrostranického spektra?
GAJDŮŠKOVÁ: Sociální demokracie je navýsost demokratická strana a vždy jsme byli názorově bez větších konfliktů. Spojovaly nás sociálně demokratické hodnoty. Ale protože nás čeká supervolební rok, bude to moře práce a úspěch není dopředu jistý, budeme muset skutečně naplno a usilovně pracovat tak, abychom volby přesvědčivě vyhráli a neskončili opět v opozici.
Proto si myslím, že vedení by tentokrát mělo být jasně vymezené, konzistentní a že by se nám nemělo stát před jakýmikoli volbami, že by kdokoli z vedení sociální demokracie vydával jiné názory, než bude odpovídat názorové lince ČSSD. Hádejme se uvnitř strany a uvnitř si vše vydiskutujme, ale navenek musíme znít naprosto konzistentně. Opak by nás v příštích volbách velmi poškodil.