Badatelé se bouří: Rusnok ničí vědu
- Published in Monitoring
Lidové noviny | 3.10.2013 | Rubrika: Domov | Strana: 3 | Autor: EVA VLČKOVÁ VLADIMÍR KŘIVKA | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
Špičky zdejší vědy kritizují premiéra za ostré výroky směrem k výzkumu. Bez uvážení podle nich přebírá slova průmyslové lobby
PRAHA Místo aby s laureáty Cen Akademie věd probíral detaily jejich úspěšných výzkumů, musel Jiří Drahoš odrážet dotazy, zda rozpočet počítá i pro příští rok s penězi na špičkovou vědu.
Vyjádření premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který se v rozhovoru pro HN ostře pustil do špiček zdejší vědy, zanechalo znatelný stín i na včerejším slavnostním ceremoniálu.
„Jeden z oceněných mi říkal, že má zkažený celý den. Nad výroky premiéra se pozastavovali i lidé z akademické sféry. Bylo to samozřejmě hlavním tématem kuloárních hovorů,“ přiznal LN šéf Akademie věd Drahoš.
Sám se prý snažil badatele přesvědčit, že se nemají nechat zviklat v práci slovy ministerského předsedy v demisi.
„Znám tato slova. Znějí mi příliš povědomě. Tradičně je využívají zástupci průmyslové lobby. Jenom se podivuji, že je přebírá i premiér,“ dodává Drahoš.
Naráží při tom na zásadní pasáže interview, v němž Rusnok tvrdí, že čeští vědci mrhají penězi. „Křičí, že nemají prostředky na excelenci. My jim říkáme, že když odbourají podprůměr, zbudou jim peníze na excelenci. Ale to prý nejde,“ zmínil se třeba Rusnok.
Kalousek: I přes škrty měla za nás věda každý rok více Svým vyjádřením si ale proti sobě popudil nejen politické konkurenty, ale i celou vědeckou sféru.
„I přes kritiky našich škrtů výdaje na vědu každoročně rostly. Bylo by to tak i příští rok, nebýt necitlivého zásahu Rusnokovy vlády,“ míní exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Souhlasit prý může jedině s tím, že je třeba hledat vhodný model, jak zvýšit efektivitu financí na vědu. S krácením finančních prostředků na výzkum obecně se nechce smířit. „Když se vykašleme na základní výzkum, za deset let ztratíme konkurenceschopnost na mezinárodním poli. Břitká slova pana premiéra Rusnoka proto chápu jako výrok nepoučeného muže. Nevím, jak s tímto přístupem vůbec může označovat rozpočet za prorůstový,“ dodává Kalousek.
Razantní slova předsedy kabinetu rozcupovali i zástupci ČSSD. „Omezování peněz na vědu je krátkozraké. Naopak je třeba vytvořit podmínky a odstranit bariéry, které brání firmám investovat více do výzkumných institucí,“ míní mluvčí stínové vlády pro vědu a výzkum Alena Gajdůšková (ČSSD).
A vědcům přidává i nadějný vzkaz: sociální demokracie prý oblast vědy považuje za prioritní. Škrtat nechce ani ve školství. „I to je dlouhodobě podfinancováno. A ten stav se odráží na jeho kvalitě. To semusí změnit,“ burcuje stínový ministr školství Marcel Chládek. Největší porci kritiky však Rusnok schytal přímo v prostředí vědců. „Jde o čítankový případ, jak řešit skandální rozhodnutí vlády o snížení podpory vědy tím, že se najde náhradní terč. Jestli se premiér domnívá, že úkolem vědců je patentový úspěch, neví, že výsledky základního výzkumu se patentovat nedají. Ač právě tyto jsou nejcennější pro výzkum aplikovaný, což by měl jako vzdělaný technokrat vědět,“ reaguje třeba astrofyzik Jiří Grygar.
A přidali se i další. „Bez základního výzkumu, který jako celek nikdy nemůže být přímo rentabilní, bychom neměli žádnou z vymožeností včetně počítačů. Základní výzkum proto vždy potřebuje zdroj financování, u kterého není důležitá bezprostřední návratnost, ať už je to vláda, či osvícený mecenáš,“ říká Martin Hrubý, uznávaný výzkumník, jehož LN představily v rámci letního seriálu Naděje české vědy.
Mykolog a geochemik Jan Borovička se pak přidává k řediteli Drahošovi v názoru, že Rusnok převzal slovník průmyslové lobby. „Jeho výrok jsou v duchu, jak se vyjadřují další sociální inženýři vědy z jeho týmu či poradci prezidenta Zemana. Jsou součástí kampaně proti akademii, hlavním záměrem je snaha přesunout prostředky daňových poplatníků do soukromých firem. Tedy namísto financování poctivého výzkumu deformování tržního prostředí dotováním soukromých subjektů z veřejných zdrojů,“ zlobí se Borovička.