Bílé Karpaty se loučily se Setkáním muzikantů

Rytmy, které zaváněly exotickými dálkami Tichomoří, tajemným nábojem jižní Asie a nespoutanou radostí Pobaltí, vyvrcholil v neděli 19. srpna 10. ročník mezinárodního hudebního a folklorního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech.
Po tři dny se návštěvníci ve Valašských Kloboukách a Brumově–Bylnici setkávali s folklorem českých i moravských regionů, ale vychutnávali si rovněž temperament a cizokrajnou pestrost zahraničních hostů. Radost z hudby jim přinesly na tři desítky kapel a souborů.
Setkání muzikantů i v tomto roce překypovalo vynikající náladou a přátelskou atmosférou. Páteční podvečer patřil v Kloboukách i Brumově folku, jazzu i country. Příznivci vážné hudby si ovšem také přišli na své, pokud navštívili koncert holešovského hudebního tělesa Corda Magico ve valašskoklobouckém farním kostele.
Při slavnostním zahájení, které proběhlo v sobotním dopoledni na místní radnici, přivítal prezident festivalu Josef Smýkal hosty v čele s místopředsedkyní Senátu Alenou Gajdůškovou.
Druhý den festivalu zval přítomné na přehlídku českých, moravských a slovenských dechových a cimbálových hudeb a s nimi také tradic a folklorních zajímavostí daných regionů. Bohatě zdobené kroje, mistrovské nástroje i muzikantské, pěvecké a taneční výkony sklízely obdiv publika.
Nedělní program se nesl především v duchu zahraničních návštěv. Pódium nejprve naplnily bujaré tance a zpěvy souboru z Cookových ostrovů, který do Bílých Karpat přivezl příchuť maorské kultury.
Druhým vzácným hostem se stal folklorní soubor z Kanady, který ovšem dodržuje tradice a zvyky své domoviny, tedy Filipín. Diváci tak mohli spatřit celou řadu tamních krojů a výpravných prvků.
Samotný vrchol festivalu pak náležel hostům z Estonska, kteří pódium roztančili bujarými a veselými choreografiemi, z nichž čišela energie a radost ze života.
V průběhu celého festivalu dále mohli návštěvníci zhlédnout výstavu pod názvem „Doteky země“ fotografky Nelly Billové a malířky Libuše Matulové – obě zastupovaly město Holešov. Desáté Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se uzavřelo a těšit se můžeme na ročník příští, jenž je naplánován na 16.–18. srpna 2013. Závěrem patří poděkování všem, kteří se na přípravě Setkání muzikantů v Bílých Karpatech během uplynulých deseti let podíleli.
Festival se zařadil mezi největší kulturní akce města i regionu a díky své báječné atmosféře se stal vyhledávanou událostí hudebníků i přátel lidové muziky.