Hašek lhal, ale odstoupit nechce

Právo | 31.10.2013 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: Naďa Adamičková, Marie Konigová | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


První místopředseda soc. dem. Michal Hašek včera přiznal, že lhal, když veřejně tvrdil, že se v den vyhlášení výsledků voleb žádná schůzka s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech za zády předsedy soc. dem. Bohuslava Sobotky nekonala.
Jeho lež praskla, když schůzku pod tlakem událostí potvrdil včera jako první její účastník, plzeňský hejtman Milan Chovanec. Jeho věta před mikrofonem: „Buď lžu já, nebo Hašek,“ byla zdrcující. Po něm pak přiznali schůzku i Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola a Michal Hašek.
Hned následující den po schůzce předsednictvo ČSSD vyzvalo Sobotku k odchodu z funkce a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o nové vládě. Sobotka včera večer řekl, že usnesení bylo připraveno už předem, stejně jako bylo stranickými pučisty dojednáno, kdo je v jejich snaze podpoří.
Ani jeden z účastníků lánské schůzky ale nechce na své stranické a případně veřejné funkce rezignovat, byť tlak na jejich odchod v soc. dem. každou hodinou sílí.

Hašek: Atmosféra jako v 50. letech

Účastníci schůzky přiznali barvu až po čtyřech dnech lhaní, mlžení a vytáček. A to ve chvíli, kdy se dostali do defenzívy a ve straně získal navrch Sobotka.
Účastníci schůzky vydali včera prohlášení se slovy: „Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme.“
„Výzvu k rezignaci odmítám, po úterním zklidnění situace v ČSSD po jednání poslaneckého klubu, ke kterému jsme se snažili s Jeronýmem Tejcem maximálně přispět, dnes prochází bohužel další vlna ataku,“ uvedl včera Hašek a dodal, že „atmosféra čarodějnických procesů či padesátých let rozpoutávaná nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje.“
Po tomto zvratu Sobotkovi příznivci přešli do útoku.


„Lidé, kteří iniciovali ten puč a neuspěli, tak by měli ve vedení soc. dem. skončit,“ prohlásil Sobotka. Pučisté, jak je označují Sobotkovi zastánci, tvrdí, že smyslem schůzky nebylo odstranění předsedy z funkce, nýbrž jen debata o volebních výsledcích.
Ruce pryč od spojenců v ČSSD dal prezident Zeman prostřednictvím svého kancléře Vratislava Mynáře.
„Jediné, co mohu říct je, že ta iniciativa nebyla ze strany pana prezidenta,“ řekl v ČT.
„Pan prezident mě informoval o tom, že se k němu nahlásili představitelé soc. dem. a chtěli s ním diskutovat ohledně výsledků voleb,“ sdělil Mynář. Je si jist, že obsahem schůzky nebyla dohoda o „nějakém puči“ nebo „odstranění Sobotky“.
Poodkrýt další část povolebního příběhu se nakonec rozhodl jeden z jejich účastníků, jihočeský hejtman Jiří Zimola.
„Na tu schůzku jsem dostal pozvání několik dnů před od kolegy Michala Haška,“ řekl Zimola s tím, že to bylo formou SMS. Kdo budou její další účastníci ale prý nevěděl.
Účastníci schůzky nicméně čtyřdenní zapírání nepovažují za nic špatného, protože se tak na dohodli na Chovancův návrh. Zimola později dodal, že pokud ho jihočeská ČSSD vyzve k odchodu, bude to respektovat.
Je zřejmé, že výzva k odchodu „pučistů“ může na předsednictvu zaznít od Sobotkových příznivců. Nepřímo se k tomu přihlásil šéf Senátu Milan Štěch. Také místopředseda strany Lubomír Zaorálek včera Právu řekl, že není možné veřejnosti i kolegům lhát.
„Strana, která by to trpěla, tak je na odpis. A jestli někdo veřejně lhal, jak jsme byli svědky v případě Michala Haška, nemá v politice co dělat,“ prohlásil Zaorálek.

Dojde na vylučování?

Podle Štěcha by z funkcí měli odejít. „Lidé, kteří zorganizovali tento puč, musí odejít z vedení soc. dem.,“ zabouřil včera. Podle něj by se měli věnovat své práci a není vyloučeno, že by se časem mohli vrátit. V nejbližších měsících a letech by je ale nechtěl ve vedení strany potkávat.
Haškovi by to měli lidé podle něj dávat najevo. „On musí pocítit, že ho nepovažujeme za solidního partnera, za přítele,“ dodal Štěch. Naznačil, že na ÚVV by mohlo padnout zásadní rozhodnutí, protože se obává, že tito lidé budou straně dál škodit.
„Pokud by situaci drželi a snažili se to nějak manipulovat až do sjezdu, pak by to mohl být ještě razantnější krok,“ připustil Štěch, aniž by dodal, zda by mohlo přijít na řadu vylučování ze strany.
Stejný názor zastává také místopředsedkyně strany a Senátu Alena Gajdůšková. „Jestliže někdo v přímém přenosu něco jeden den říká a za pár hodin se ukáže, že lže, tak takoví lidé jsou nedůvěryhodní a nemohou soc. dem. reprezentovat,“ řekla Právu.

Škromach se vídá se Zemanem často

Haškovi příznivci a účastníci schůzky to vidí opačně. Také staronový šéf poslaneckého klubu Tejc odmítá rezignovat, stejně jako Škromach. Rozval ve straně označil Škromach jen za vnitrostranickou roztržku.
„Nic závažného se nestalo,“ podotkl s tím, že v Lánech šlo o neformální setkání. „A ta démonizace a vytváření toho, jak pan prezident ovládá soc. dem., považuji za nesmysl,“ hájil schůzku se Zemanem.
„Je to účelové tvrzení lidí, kteří chtějí převzít moc v soc. dem.,“ reagoval na Sobotku. „On nám také nehlásí kam po večerech a s kým chodí,“ dodal. A přiznal, že se Zemanem se setkává často.