K žalobě na Klause pro velezradu by Senát mohl mít novou schůzi

Zpravodajství ČTK | 20.2.2013 | 15:31 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena



Praha 20. února (ČTK) - Návrhem žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu v souvislosti s amnestií by se Senát mohl zabývat na mimořádné schůzi, která by se uskutečnila ještě do 7. března, tedy před nástupem nové hlavy státu. Na dotaz ČTK to dnes řekla místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD). Zároveň ale přiznala, že k přijetí návrhu žaloby k Ústavnímu soudu chybí dost senátorských podpisů.

Těch je podle dostupných informací zatím k dispozici necelá desítka, k přijetí a tím projednávání návrhu je podle ústavy třeba nejméně 27 podpisů členů horní komory. Zaslání žaloby k Ústavnímu soudu by pak musel Senát schválit. Až pro Klausouvy nástupce bude zaslání žaloby schvalovat Sněmovna. Posun v možnosti žalobu projednávat by podle Gajdůškové mohl nastat po čtvrtečním veřejném slyšení v Senátu ke Klausově amnestii.

Kontroverzní novoroční amnestie je podle Gajdůškové pouze jedním z důvodů žaloby, a to pro porušení práva poškozených na spravedlivý proces a na ochranu majetku. Senátorka poukázala na způsob její přípravy. "Jsem přesvědčena o tom, že to nebyl diletantismus, ale že to bylo dobře připravené," uvedla Gajdůšková, která spolu s dalšími senátory už dříve požádala Ústavní soudu, aby zrušil část amnestie týkající se zastavení trestních stíhání.

Připravená žaloba také viní prezidenta z toho, že navzdory soudnímu verdiktu nerozhodl o jmenování Petra Langera soudcem a nepodepsal dodatek k lisabonské smlouvě, který se týká nového záchranného fondu eurozóny, ačkoli obě parlamentní komory vznik tohoto Evropského stabilizačního mechanismu schválily.

Místopředsedkyně Senátu připomněla petici, podle níž podání žaloby požaduje už na 60.000 lidí. Podle návrhu by měli ústavní soudci jako trest znemožnit Klausovi případné znovuzvolení a připravit ho o požitky přiznané exprezidentům. Pokud by žalobu nakonec Ústavní soud dostal, posloužit by to podle Gajdůškové mohlo přinejmenším k vymezení role a odpovědnosti vlády a premiéra při příštích amnestiích.

mhm mkv