Koncert k výročí úmrtí Tomáše Bati

Zlínský deník | 3.10.2012 | Rubrika: U nás doma na Zlínsku | Strana: 8 | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Dvanáctého července 2012 uplynulo 80 let od leteckého neštěstí, při kterém zahynul ve svých 56 letech zakladatel největší obuvnické firmy Tomáš Baťa. K této příležitosti uspořádala Nadace Tomáše Bati ve spolupráci s firmou Baťa, Zlínským krajem, městem Zlínem a Univerzitou Tomáše Bati slavnostní koncert. Koncert se konal 26. září 2012 v Kongresovém centru Zlín pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a primátora města Zlína Miroslava Adámka. Koncertu se účastnilo na 600 pozvaných hostů. Mezi ně patřili i senátoři Alena Gajdůšková a Jiří Čunek, rektor univerzity prof. Petr Sáha i gen. ředitel firmy Baťa Eugenio Olabe a další hosté pozvaní ze strany všech pěti organizátorů. Program slavnostního večera zahájila třiadvacetiletá houslistka Tereza Valyiová, následovaly projevy hejtmana ZL kraje a režiséra Mateje Mináče. V další části vystoupilo klarinetové kvarteto 16letých chlapců s Gershwinovou Lady be Good. Následovalo vystoupení primátora města Zlína. Po příchodu FBM s šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem zahrál nadějný čtyřiadvacetiletý houslista Marco Čaňo Symfonii f­moll A. Dvořáka. V pozadí se na plátně v průběhu projevů objevovaly výroky Tomáše Bati, které měly umocnit slavnostní atmosféru. Hudební vystoupení byla doplněna obrázky a filmovými spoty z baťovské éry.
Rachotem motorů a výbuchem havarujícího letadla společně s emotivním filmovým spotem, kde se holčička a chlapec nacházejí na místě katastrofy a dávají dohromady rozbitý pomníček připomínající místo tragédie, je právě těmito dětmi na pódium uveden nejvzácnější host večera, paní Sonja Bata. Její emotivní projev plný základních baťovských principů ocenilo publikum bouřlivým potleskem.
Poté paní Sonja společně s ředitelem Nadace Tomáše Bati Pavlem Velevem předali 9 osobnostem, které dlouhodobě aktivně udržují a rozšiřují baťovský odkaz, medaili Nadace Tomáše Bati. Mezi oceněnými byli i dlouholetý lékař Baťovy nemocnice MUDr. Jiří Bakala nebo historik PhDr. Zdeněk Pokluda či filmový historik Jiří Novotný. Medaili obdržel i současný předseda Klubu ABŠ Ing. Svatopluk Jabůrek a další členové tohoto klubu ze Zlína, Prahy i Brna. Slavnostní večer byl korunován nádhernou symfonií A. Dvořáka „Novosvětská“, kterou provedla zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.