Lákají je na práci, byty i remix

Lidové noviny | 3.10.2013 | Rubrika: Téma | Strana: 2 | Autor: JAN KÁLAL | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

PRAHA Poplatky za vysokou školu, práce pro čerstvé absolventy nebo dostupné startovací bydlení.
To jsou témata, se kterými se politické strany na mladé voliče v Česku obracejí nejčastěji.
Bez ohledu na hodnotové nastavení se politici v přístupu k mladým shodují - chceme jim nabídnout perspektivu. Otázkou je, jestli o ni lidé, kterým je osmnáct dvacet let, stojí a dokážou ji ocenit hlasem odevzdaným do volební urny.
„Jde o to, zda mladí voliči recepty stran dočtou nebo zůstanou jenom u headlinu,“ myslí si socioložka Jana Hamanová. „Kdyby mohli volit na internetu, bylo by to jiné. Největší problém je převést tyto lidi z aktivity, na kterou jsou běžně zvyklí, k věcem, které po nich nikdo běžně nechce,“ dodává.
Školné podporuje jen TOP 09 Ze stran s reálnou šancí na vstup do sněmovny podporuje zavedení školného na VŠ už jen TOP 09. Míru finanční spoluúčasti by chtěla ale dát do kompetencí škol.
Rodičům se strana Karla Schwarzenberga chystá nabídnout zkrácené pracovní úvazky, které by podpořila snížením zdravotních odvodů. „Budeme podporovat firemní školky a dětské skupiny prostřednictvím daňových zmírnění,“ uvádí v programu.
„Na všechny kroky, které děláme, pohlížíme z dlouhodobého hlediska. Z hlediska budoucích generací, aby byl systém udržitelný a stát se zadlužoval co nejméně,“ řekla LN místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Stejnou vizi sdílí i ČSSD. „Program sociální demokracie nabízí mladým to zásadní. A to je perspektiva. Celý program je postavený na vyvažování mezi hospodářským růstem, sociální dimenzí a ochranou životního prostředí,“ zmiňuje místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková.
Vkonkrétních bodech už je program ČSSD výrazně jiný: „Školné nepřipustíme. Podpoříme výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny. A podpora rodin s dětmi je tou nejlepší důchodovou reformou.“ Strana chce podpořit také zkrácené úvazky a práci z domova pro rodiče s dětmi. Pokud absolventi škol a vyučení nenajdou do čtyř měsíců po škole práci, chce jim strana nabídnout zaměstnání, další vzdělávání nebo stáž.
Pomoc absolventům je přitom téma, které pálí také občanské demokraty, komunisty, lidovce nebo hnutí ANO.
Například ODS chce motivovat zaměstnavatele, kteří se rozhodnou nabrat absolventy, co jsou aspoň půl roku na pracovním úřadě. Za ně by firmy dva roky platily státu jen pětinové sociální odvody. Startovací byty: hypotéka vs. družstvo Klíčovou roli hraje ve stranických programech také bytová otázka. Například komunisté chtějí ročně v Česku vystavět 30 tisíc bytů. Jako řešení vidí nové družstevní byty v majetku obcí. Ty se přitom dosud snažily většinu svého bytového fondu odprodat.
Výstavbu sociálního bydlení má v programu také ČSSD nebo SPOZ. ODS chce naopak zvýhodnit nákup nemovitosti a osvobodit ho od daně z převodu. Tu ale zatímhradí kupující. Společný je zájem stran o zvýšení počtu míst v mateřských školkách.
Piráti chtějí legalizovat sdílení Některá lákadla na voliče jsou unikátní. Například pirátská strana chce legalizovat remixování a nekomerční sdílení autorsky chráněných děl a zkrátit platnost copyrightu na pět až deset let. Navíc odmítá kriminalizaci lidí, kteří sdílejí například filmy na internetu. Možná právě proto jsou zejména u středoškolských studentů piráti populární. „Částečně to souvisí s tím, že se lidé v tomto věku teprve hledají. Radikalizace myšlení s dospělostí a poznáním světa ustupuje, hrany se později obrousí,“ myslí si socioložka Hamanová. Do snižování věkové hranice po rakouském vzoru - nejspíš i kvůli radikálním názorům mládeže - se zavedené strany tak nehrnou. Nanejvýš zmíní, že je o této věci potřeba důkladně diskutovat.