Lékaři přidáno nedostanou, nezvýší se ani úhrady za péči
- Published in Monitoring
Právo | 1.11.2012 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 4 | Autor: Václav Pergl | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
Lékaři a další zdravotníci příští rok už nedostanou přidáno. Neporostou ani úhrady za zdravotní péči. Počítá s tím nová úhradová vyhláška na rok 2013. Po jednání vlády to ve středu oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Cílem je zlepšit finanční kondici systému zdravotního pojištění. Ministerstvo proto připravilo celkem 14 opatření. Vláda je vzala na vědomí.
„Velmi mě mrzí, že nemůžeme jako v předchozích dvou letech dál razantně zvyšovat platy, ale systém je opravdu v určitém deficitu,“ uvedl Heger. Podle něj je potřeba navíc „brát i ohled na okolí“. Podotkl, že pracovníkům v jiných oborech veřejných služeb platy v poslední době spíš klesají.
Kubek: Je to podvod
Prezident České lékařské komory Milan Kubek označil nepřidání na platech jedním slovem: podvod.
„Pan ministr Heger podvedl lékaře a zdravotníky už v letošním roce, protože nedostali přidáno tolik, kolik bylo podepsáno v memorandu. Člověk, který vás podvede jednou, vás může podvést kdykoli. Pokud se lékaři a sestry budou chtít domoci zvýšení svých platů, pak si budou muset vyšší platy vynutit. Vláda ničemu jinému než nátlaku nerozumí.“ Zklamaný ze slov ministra byl i předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Právě loni klub organizoval akci Děkujeme, odcházíme, v níž lékaři hromadně podávali výpovědi z nemocnic, a vynutili si tak vyšší platy.
„Dohody jsou od toho, aby se plnily. Když ji vláda plnit nechtěla, neměla ji podepisovat. Tohle jednání je podlé. Povede k tomu, že lékaři znovu budou masově uvažovat o práci v zahraničí,“ prohlásil Engel.
„Protože podobné problémy mají i naši kolegové na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku budeme 20. listopadu pět minut po dvanácté demonstrovat proti vládám. Je to poslední varování. Pokud nesplní naše požadavky, přijdou razantnější akce,“ uvedl Engel.
Letos doktorům přidali jen někde
V důsledku memoranda si loni od března doktoři přilepšili v průměru o 5000 až 8000 korun hrubého měsíčně. Průměrný hrubý měsíční příjem jim tak stoupl ze 48 000 na 60 000 korun včetně přesčasů a odměn.
Letos se měly platy zdravotníků podle dohody zvednout o deset procent. Kvůli nepříznivé ekonomické situaci to nakonec mělo být jen o 6,25 procenta. Od pololetí se pak mělo v případě zlepšení stavu přidávat ještě o 3,75 procenta. Odbory tvrdí, že všude příjmy nerostly a někde zdravotníkům nepřidali vůbec. Příští rok se měli lékaři podle memoranda dostat na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň v reakci na Kubkova a Englova slova řekl: „Průměrný příjem lékaře za poslední dva roky stoupl o 14 tisíc hrubého měsíčně. To historicky nemá obdoby v žádném jiném oboru.“ Dodal, že průměrný plat lékaře za první letošní pololetí byl 64 000 Kč měsíčně, ve fakultních nemocnicích už přesáhl 70 tisíc.
Opozice ministra kritizuje
Heger podle místopředsedy soc. dem. Lubomíra Zaorálka provádí jen plošné škrty. „Snižuje kvalitu péče, snižuje i dostupnost,“ zkritizoval šéfa resortu. Heger podle Zaorálka nehájí zájmy občanů. „Kdyby byl důstojník v armádě, tak si prožene hlavu kulí,“ poznamenal.
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) soudí, že ve zdravotní péči nesmí rozhodovat jen peníze.
„Trváme na tom, že v ČR musí být zachováno ústavní právo člověka na zdravotní péči podle jeho zdravotního stavu,“ uvedla Gajdůšková, která Hegera obvinila ze snahy privatizovat zdravotnictví. Gajdůšková se vyslovila i proti zavedení plateb za amalgámové plomby. „Plomby jsou první pomocí ve stomatologii,“ poznamenala.