Odpůrci amnestie spoléhají na nález ÚS v kauze Melčák

Právo | 17.1.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 4 | Autor: (jov) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Skupina třiceti senátorů, která se u Ústavního soudu (ÚS) domáhá zrušení části amnestie týkající se lidí, jejichž případy se táhly déle než osm let, spoléhá na tzv. kauzu Melčák.
V roce 2009 ústavní soudci zrušili na návrh tohoto poslance předčasné volby včetně rozhodnutí prezidenta o datu jejich konání. Senátoři soudí, že obdobně by nyní soud měl postupovat u amnestie.
Senátory zastupuje advokátka Hana Marvanová. Včera odmítla názory, že stížnost na amnestii nemá žádnou šanci, protože míří na výsostnou pravomoc hlavy státu.
Marvanová odkázala na to, že amnestii musí spolupodepsat premiér a nese znaky zákona. „Jde o normativní akt, chová se jako právní předpis,“ řekla s tím, že z tohoto důvodu má ÚS možnost se amnestií zabývat a případně její část i zrušit.
Tým právníků přitom podle Marvanové nalezl klíčový precedentní případ. „Našli jsme podle nás stěžejní nález ÚS v kauze Melčák,“ prohlásila. Poukázala na to, že ÚS v tomto případě zrušil i rozhodnutí prezidenta, kterým vyhlásil termín voleb.
Marvanová doplnila, že stejně jako v případě amnestie je u vyhlášení termínu voleb nutná kontrasignace a datum, kdy se mají voliči dostavit k urnám, je též publikováno ve Sbírce zákonů. Odpůrci amnestie přitom zastávají názor, že pokud u ÚS uspějí, je šance, že se zastavené kauzy dotáhnou do konce.
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), která také podání k ÚS na část amnestie podepsala, obvinila prezidenta Václava Klause, že „po celé své funkční období tuneluje Ústavu ČR“. Posledním příkladem je podle ní právě amnestie.
Odpovědnost za amnestii podle ní ale nese hlavně premiér Petr Nečas (ODS). Gajdůšková soudí, že by měl podat demisi.