Paralympici jsou ze Soči doma

Zlínský deník | 19.3.2014 | Rubrika: Sport | Strana: 18 | Autor: (spo) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha – Všude dobře, doma nejlíp. Česká paralympijská výprava se vrátila ze zimních her v Soči, poprvé v historii samostatné České republiky bez medaile.
Na cenný kov si přitom brousili zuby sledge hokejisté i snowboardcrossař Tomáš Vaverka, nakonec ale museli vzít shodně zavděk pátým místem.
Paralympiky na letišti přivítala Alena Gajdůšková, první místopředsedkyně Senátu, jež poděkovala za reprezentaci a řekla: „Jsem na vás hrdá.“
Na letošní paralympiádě, která skončila v neděli, se představilo 547 sportovců ze 45 zemí světa, celkově se rozdalo 72 sad medailí. Česká výprava čítala celkem 18 sportovců. Novým rekordem zimních paralympiád je počet prodaných lístků na závody a zápasy, který v Soči poprvé přesáhl 300 000 vstupenek.
„Atmosféra byla parádní. Trenér Jakub Flejšar dokonce říkal, že si odváží mnohem větší zážitek z paralympiády než z klasické olympiády,“ ocenil vedoucí české výpravy RomanSuda.
Nejlepším českým umístěním jednotlivce bylo zmíněné páté místo snowboardisty Tomáše Vaverky, jemuž nevyšla první ze tří jízd, čímž se mu vzdálil vysněný souboj o medaile. „Jsem spokojený, že jsem to přežil,“ řekl Vaverka.
„Snad se s tím kolenem bude ještě dát jezdit. S pátým místem spokojený nejsem, chtěl jsem bojovat o medaili.“