Pomohlo mi, že mluvím se všemi
- Published in Monitoring
Mladá fronta DNES | 3.4.2013 | Rubrika: Publicistika | Strana: 13 | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
Rozhovor s A. Gajdůškovou pro MF DNES:
Jedenáct let je senátorkou, pátým rokem místopředsedkyní horní parlamentní komory. Podporovatelka stranického „rebela“ Jiřího Dienstbiera a signatářka žaloby na Václava Klause za velezradu. Čerstvá místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.
* Stala jste se novou místopředsedkyní strany, čím se vám nakonec podařilo porazit Marii Benešovou?
Delegáti rozhodli a já to respektuji. Jsem ráda, že jsem členkou toho týmu.
* To přece víme, že rozhodli delegáti. Ptám se, jestli tušíte, proč tak rozhodli.
Trošku mi vadí úvahy o tom, že jsem porazila Marii Benešovou. My jsme šly obě do voleb na pozici místopředsedkyně. Nevnímala jsem to jako souboj žena - žena. Na sjezdu se vůbec poprvé mluvilo o tom, že bychom mohly být zvoleny obě.
* Mohly, ale nebyly. Doopravdy jste nepřemýšlela o tom, čím to je, že vy jste uspěla a Marie Benešová ne?
Ne. Přemýšlela jsem před sjezdem o tom, čím delegáty oslovím. A to jsem udělala.
* Zeptám se jinak: myslíte, že Marii Benešovou oslabila neloajalita k vedení ČSSD, když už v prvním kole prosazovala Miloše Zemana?
Nechci to komentovat.
* Nechcete komentovat ani to, že z vedení strany vypadl Jiří Dienstbier?
To taky rozhodli delegáti. Je to jejich svaté právo, které nám nezbývá než respektovat. A já to nevidím tak, že se Jiří Dienstbier ztratil. Neztratil. V médiích je dnes a denně, je významným sociálním demokratem, stejně jako zůstává významnou sociální demokratkou Marie Benešová. My jsme tým. Nejsme strana jednoho muže.
* Co je to za tým, který nejdřív tlačí Dienstbiera na prezidenta a pak, když vyhraje Zeman, je Dienstbier vyšoupnut z úzkého vedení strany?
Nikdo ho nevyšoupl, nikdo se ho nezbavil, ne! Skutečně - jiní dostali víc hlasů, byli lepší, ale Jiří Dienstbier je a bude významným sociálním demokratem.
* Je jedno, jaká použijeme slova - jestli „jiní byli lepší“ nebo „byl vyšoupnut“. Realita je stále tatáž: Jiří Dienstbier už není v užším vedení ČSSD.
Ale může být v předsednictvu. Může být členem ústředního výkonného výboru.
* Teď tam ale není.
No to může být otázka třeba příštích čtrnácti dnů. Jsem přesvědčena, že se to stane, že bude v širším vedení sociální demokracie. Rozhodnutí delegátů není možné hodnotit tak, zda je, či není chybou. Prostě sjezd je nejvyšší orgán strany a ten nějak rozhodl.
* Takže už to, že něco rozhodl sjezd, zaručuje, že je to dobré rozhodnutí?
Nechci to hodnotit... Ale nestalo se nic fatálního. Takhle: jsem přesvědčena, že by bylo lépe, kdyby Jiří Dienstbier nadále byl místopředsedou sociální demokracie. Proto jsem ho taky volila a podporovala. Ale jak říkám - on se neztratil a je dál významný.
* Jistě spolu budeme souhlasit v tom, že z pozice místopředsedy strany máte mnohem větší význam a vliv než z pozice řadového senátora.
To ano. Ale zase nemůžete tvrdit, že jste-li řadovým senátorem, nemůžete nic dokázat. Vliv v politice není dán jen funkcí, ale tím, nakolik jsou vás ti ostatní schopni poslouchat, přijmout vaše názory.
* Nemáte dojem, že Jiří Dienstbier ještě více oslabil svoji pozici neúspěšnou žalobou na bývalého prezidenta?
No tím už vůbec ne! Je oslabením to, že člověk pracuje v souladu se svými kompetencemi a v souladu se svým slibem? A ten zní, že budete ctít ústavu a zákony této země? Taky jsem žalobu podepsala.
* Když teď sleduji Dienstbierovy záběry v televizi, mám pocit, že ho to vzalo.
Jirka dospěl. Velmi. Ta prezidentská kampaň, to byla obrovská škola života. Snažila jsem se to s ním absolvovat a vůbec jsem mu to nezáviděla. Nemyslím, že ho to vzalo, není to pro něj tragédie. Věřím, že časem dosáhne na nejvyšší ústavní funkce. Velikost člověka je v tom, že v takových situacích nezahořkne, nezaloží si novou stranu, jak to někteří udělali, a prostě jde dál, odpracuje to, poučí se.
* Co nejvíc hrálo proti Dienstbierovi?
Jiní asi byli víc konsenzuální, on dokáže být kontroverzní. Ostatně to asi nejvíc pomohlo mně proti Marii Benešové - víc lidí mělo pocit, že budu tím, kdo se dokáže v politické straně bavit se všemi.
* Není to cesta ke zbavování se výrazných lidí? Protože výrazní lidé bývají kontroverzní.
Platí to ve stranách i ve firmách - cesta dopředu je s týmem.
* Sdílíte Dienstbierův názor na Miloše Zemana, který vyslovil v průběhu druhého kola prezidentské volby?
Přiznám se, že nevím, co všechno přesně říkal…
* Ve stručnosti to, že by Miloš Zeman neměl být prezidentem.
(přemýšlí) V 1. kole jsem podporovala Jiřího Dienstbiera, ve 2. kole, když byl výběr mezi Karlem Schwarzenbergem jako představitelem současné vládní koalice a Milošem Zemanem, tak samozřejmě to rozhodnutí bylo ze strany sociální demokracie naprosto zřetelné.
* Z vaší také?
Taky. Tam nebylo na výběr.
* Zajímá vás, kdo se motá kolem Miloše Zemana?
To je jeho problém! Paní redaktorko, nechtějte po mně, abych řešila všechny problémy tohoto světa. Ptejte se mě na to, co chci udělat já a co trápí lidi v této zemi. Koho má kdo kolem sebe, je jen jeho zodpovědnost.
* Cokoliv se týká prezidenta země, nikdy není jen jeho problém.
Udělám maximum, pokud vím, že je někde něco špatně. Ale v okamžiku, kdy je demokraticky rozhodnuto, mi nezbývá než to respektovat. A pokud se s tím nemohu smířit, tak musím odejít nebo to nějak řešit jinak. Musíme se naučit to, co funguje v civilizovaných zemích - že si lidé řeknou svoje v čase, kdy se to říct má, kdy se rozhoduje, kdy lze ty věci ovlivnit. Já funguju takto a nehodlám se na stará kolena měnit.
* Řekla jste v čase, který se k tomu hodil, někdy něco o financování Zemanovy kampaně?
Řekla jsem, že podle mého názoru je nejlepší kandidát Jiří Dienstbier. To jsem říkala docela hlasitě.
* A ve druhém kole už jste říkala, že je to Miloš Zeman, že? V době, kdy jste mohla své říct…
Paní redaktorko, nezlobte se na mě, jestli Miloš Zeman skutečně má nějaké netransparentní financování, tak to není moje záležitost jako ústavního činitele. To je záležitost médií, orgánů činných v trestním řízení, případně našeho mandátového a imunitního výboru. Tečka. Cokoliv dalšího odmítám.
* Naivně jsem si myslela, že jste-li ústavní činitelé, měli byste…
... řešit problémy lidí této země! Od toho si nás zvolili. Jak to, že nám roste nezaměstnanost, že tato vláda posílá děti do chudoby, jak to, že matky samoživitelky zůstaly bez prostředků po amnestii Václava Klause? To jsou věci, které musíme řešit.
* Když Miloš Zeman v souboji s Karlem Schwarzenbergem použil slova o degeneraci šlechticů a znásilňování žen, brala jste to jako žert, nebo vás to naštvalo?
Prostě jeho názory nesdílím. A je to jeho vizitka.
* Jak hodnotíte situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů? Je tam dusno, nikdo neví, jestli vydrží ředitel, veřejnost neví, jestli vydrží Ústav a v jaké formě…
Budoucnost Ústavu je naprosto zřetelná, Ústav prostě je a bude. Nevím, kdo by ho chtěl likvidovat. Jestli se tam nějak změní personální obsazení - to se přece děje v nejrůznějších institucích a zase je to na těch, kteří jsou kompetentní, to znamená rada ústavu.
* Je kompetentní proto, že byla zvolena Senátem, nebo proto, že tomu rozumí?
Je kompetentní proto, že její kompetence je dána zákonem.
* Běžně o někom říkáme, že je kompetentní, když věci rozumí, proto se ptám.
Já jsem přesvědčena o tom, že tam jsou lidé, kteří tomu rozumějí. Jinak by nebyli zvoleni. To je zase naše kompetence, ty lidi zvolit.
* Vy si myslíte, že vždycky volíte do různých rad ty nejschopnější?
Snažíme se o to, samozřejmě. Kdybych nebyla přesvědčena o tom, že volím nejschopnějšího člověka, tak ho nebudu volit. To se na mne, paní redaktorko, zase nezlobte. (úsměv)
* Tak třeba teď jste do rady Ústavu pro studium totalitních režimů zvolili Michala Uhla, člověka marxistických názorů, který mimo jiné tvrdí, že je důležité, aby výsledky badatelské činnosti interpretace minulosti nerozdělovaly společnost. Bádání má být takové, aby jeho výsledky nikoho nenaštvaly?
Michal Uhl je zodpovědný za svá slova.
* A vy jste zodpovědní za jeho zvolení.
Zvolili jsme ho proto, aby ta rada byla vyvážená a byly tam různé pohledy na věci, a toto je pohled pana Uhla.
***
Alena Gajdůšková Narodila se 15. dubna 1954 v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Ostravě a VŠE Praha. Od roku 1977 až do roku 1992 učila na prvním stupni základní školy. Pak se na čtyři roky stala tajemnicí poslaneckého klubu ČSSD. Od roku 1996 byla tři roky vedoucí personálního oddělení soukromé stavební firmy. Další tři roky byla vedoucí odboru školství, kultury a zdravotnictví magistrátu Zlína. V roce 2002 byla poprvé zvolena do Senátu za volební obvod Zlín a v roce 2008 mandát obhájila. Od tohoto roku je místopředsedkyní horní komory. Je vdaná, má dvě dcery.
PŘÍMO K VĚCI s Barborou Tachecí Jejíma očima Nabídla mi bonbon z krabičky s nápisem Tablety pro bleskové pochopení muže. Nabídku doprovodila slovy: „Jsem pětatřicet let vdaná a mně to pomohlo.“ Tak tomu říkám bombastický nástup. Smály jsme se obě a kameraman i fotograf zarytě mlčeli. Asi proto, že se soustředili na práci. „Kdy vás naposledy muž svým jednáním překvapil?“ tážu se zvědavě. „To se teda nepamatuju!“ vyhrkne jedna z nejvýše postavených ústavních činitelek v zemi, původně učitelka, a dodává s úsměvem: „Učila jsem v prvních třídách a v dyslektických třídách, jsem trénovaná na trpělivost, empatii, pochopení i na to, abych se nenechala překvapovat.“ Když se dívám na pečlivě nalíčenou, upravenou a absolutně vhodně oblečenou místopředsedkyni Senátu a také sociální demokracie, těžko si ji představuji, jak v holínkách kdysi chodila s manželem na seno a starala se v hájovně o kachny, krůty a já nevím co všechno. S příchodem do politiky si Alena Gajdůšková zorganizovala život jinak - hájovnu i manžela si nechala a přestala se mezi ně plést. Moudrá žena. Být jedinou ženou v jinak ryze mužském vedení ČSSD jí nevadí. Připomněla, že není žádným nováčkem a má už vybudovanou pozici. To měla Petra Buzková taky, ale do sauny, kde se kluci domlouvali, s nimi prostě nemohla, říkám. „Do sauny se dá jít i společně,“ směje se. O tom není pochyb. Až poprvé dosedne v sauně vedle Zdeňka Škromacha, udělám s ní další rozhovor.