Prezident Zeman: EU přeji, aby se v novém roce nezabývala blbostmi

30. 12. 2013 / Do nového roku se obvykle přeje hodně štěstí a zdraví. Co ale přejí občanům České republiky čeští politici? A co Evropské unii? EurActiv přináší výběr z nejzajímavějších novoročních přání, které se redakci podařilo shromáždit během svátků.

Miloš Zeman, prezident ČR:

Chtěl bych popřát občanům naplněný život. Život naplněný užitečnými skutky, protože jenom takový život přináší štěstí a radost. Do příštího roku hodně zdraví, štěstí a životní pohody. Evropské unii přeji, aby se přestala zabývat blbostmi a detaily, jako jsou úsporné žárovky, a začala se zabývat věcmi podstatnými, jako je pokračování evropské integrace. 

Jiří Rusnok, premiér ČR:

Přál bych všem, aby se nejen v čase vánočních svátků dokázali zastavit a uvědomit si, že i přes mnoho špatného je stále dost důvodů k úsměvu a dobré náladě. Všem přeji krásné a poklidné svátky a mnoho štěstí a zdraví do roku 2014.

Jan Fischer, ministr financí ČR: 

České republice přeji, ať se jí daří, a to jak v mezilidských vztazích, tak i po stránce ekonomické. Ať si každý z nás v nadcházejícím roce najde více času pro své blízké a svou rodinu. Všichni bychom se měli zamyslet, co můžeme udělat pro tuto zemi a také, protože ekonomika se pozvolna odlepuje ode dna, této příležitosti využít a nenechat zemi znovu spadnout do recese. 

EU přeji, aby zdárně ustála všechny problémy, aby se poučila z předešlých krizí a našla způsob, aby k nim už nedocházelo.

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny, ČSSD:

Českým občanům do roku 2014 přeji především mnoho zdraví a štěstí; obzvláště význam toho prvního je nesmírně cenný. Je možná namístě popřát i trochu optimismu a důvěry do budoucna.

Ve vztahu k Evropské unii, kterou příští rok čekají zásadní volby do Evropského parlamentu, bych si přál, aby se do debaty o jejím dalším směřování podařilo vnést více racionality a méně emocí. Velkým závazkem nejenom nás politiků je pak kultivovat celospolečenskou diskusi o tom jak lépe využívat naše členství v EU a prosazovat v ní naše zájmy. A já v tomto ohledu zůstávám mírným optimistou.

Alena Gajdůšková, 1. místopředsedkyně Senátu, ČSSD:

Občanům přeji to, co všem svým blízkým - zdraví, štěstí a lásku, spokojenost a úspěšný rok. 

České republice přeji stabilní a dobře fungující vládu, která dokáže naši zemi dovést mezi nejvyspělejší země světa s vysokou životní úrovní a kvalitou života občanů.  

EU přeji úspěšné evropské volby a takové složení evropského parlamentu, které dokáže podpořit členské země v jejich úsilí o dobře fungující hospodářství zajišťující vysokou kvalitu života Evropanů.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL:

Českým občanům přeji stabilitu, hospodářský růst a spokojenost a Evropské unii – aby našla svoji duši.

Miroslav Kalousek, první místopředseda TOP 09:

Českým občanům přeji především více laskavosti a důvěry v sebe sama. Kéž bychom si věřili alespoň tak, jak nám důvěřují finanční investoři na kapitálových trzích, kteří v naši budoucí prosperitu věří nejvíc ze všech zemí v regionu. Evropské unii přeji schopnost dohody a vůli pokračovat v integračním procesu. 

Věra Jourová, první místopředsedkyně ANO 2011:

Občanům České republiky přeji především zdraví, osobní pohodu a dobrou mysl a Evropské unii přeji především stabilitu a sílu čelit globálním výzvám