Radě postižených se nelíbí vybírat si příspěvky pro hendikepované v bankomatu

Kateřina ŠMÍDOVÁ, moderátorka
--------------------
Vybírat si příspěvky pro hendikepované v bankomatu, to se nelíbí radě postižených. Jde ale také třeba o rodičovskou nebo o pomoc hmotné nouzi. Proti takzvaným sKartám dopoledne protestovali vozíčkáři i další hendikepovaní před ministerstvem práce a sociálních věcí. Za rizikový označují systém i politici z ČSSD. Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové se sKartou nutí lidem nějaký bankovní produkt na jejich úkor.

Alena GAJDŮŠKOVÁ, místopředsedkyně Senátu
--------------------
My se obáváme za prvé to, že je to pro ně veliké riziko. Jednak dostupnost vůbec toho možného výběru a jednak také to dokážeme si představit skutečně přitom výběru množství rizikových situací, kterým se ti lidé budou vystavovat. Myslím si, že není v pořádku, že něco takového se lidem nutí.

Kateřina ŠMÍDOVÁ, moderátorka
--------------------
Předsedkyně senátního zdravotního a sociálního výboru Daniela Filipiová z ODS ale míní, že je to moc povyku pro nic.

Daniela FILIPIOVÁ, předsedkyně senátního zdravotního výboru /ODS/
--------------------
Je to prostě průkaz, který bude současně sloužit eventuelně jako platební karta. Kdo nebude chtít, tak to tak využívat nebude. V tom zákoně je kdyžtak možnost, že si nechá člověk posílat peníze složenkou, čili tak jak byl dosud zvyklý. Takže je to na rozhodnutí každého, jakým způsobem tu sKartu využije, jestli jenom jako průkazku ZTP, ZTP/P, anebo i jako platební kartu.

Kateřina ŠMÍDOVÁ, moderátorka
--------------------
Zasílání dávek poštou bude ale za poplatek. Do konce září by mělo sKartu, přes kterou si budou potřební vybírat dávky a příspěvky od státu, dostat 50 tisíc lidí. Zdarma bude jeden výběr na každou dávku. Bezplatně budou moci potřební s sKartou platit či převést peníze přes bankomat na jiný účet a vybrat je službou cash back v obchodě. Rovněž výběr v pobočce České spořitelny bude za poplatek. Systém karet provozuje Česká spořitelna, která zvítězila v tendru.