Senát žádá vládu o analýzu k dani z finančních transakcí

Zpravodajství ČTK | 24.10.2012 | 18:09 | Rubrika: Makroekonomika - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: lp | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Praha 24. října (ČTK) - Senát žádá vládu, aby vypracovala analýzu a projednání dopadů účasti nebo neúčasti Česka na zavedení daně z finančních transakcí, kterou podporuje více než třetina zemí EU. Česká vláda zavedení daně odmítá. Současně horní komora žádá kabinet, aby v parlamentu umožnil řádné projednání pozice České republiky k hospodářské a měnové unii.

Horní komora se na tom usnesla na návrh místopředsedkyně Senátu za ČSSD Aleny Gajdůškové. "Myslím si, že budoucnost, která je v této chvíli spojena s tím, jak bude fungovat EU, jejíž jsme členskou zemí, si tuto hlubokou diskusi v parlamentu ČR zaslouží," uvedla Gajdůšková.

Daň z finančních transakcí navrhl před rokem Brusel. Měly by ji hradit finanční instituce v celé unii. U obchodů s akciemi a obligacemi by její výše podle tehdejšího návrhu činila 0,1 procenta a u derivátů 0,01 procenta. V celém bloku ale návrh neprošel. Evropská komise tak v úterý dala zelenou desítce zemí, které tuto daň chtějí společně zavést.

ČR se k těmto zemím připojit odmítá. Motivy příznivců zavedení této daně jsou podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska hodně motivovány vnitropolitickými důvody.

Podle francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Bernarda Cazeneuvea by zavedení daně desítkou států mělo přinést něco přes deset miliard eur.

Senát unesení přijal po informaci vlády o závěrech posledního summitu EU. Z něj vyplynulo, že Česko se staví proti plánu na vznik jednotného evropského bankovního dohledu.

Nejsilnější koaliční strana ODS je rezervovanější k úsilí o hlubší integraci členských států EU.

lp mol