Senát na zástupce ombudsmana navrhl právníka Dienstbiera a Křečka

Zpravodajství ČTK | 30.1.2013 | 15:44 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 30. ledna (ČTK) - Senát na zástupce ombudsmana navrhl Sněmovně experta na správní právo Filipa Dienstbiera, za jehož zvolení se dnes předem přimlouval veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Senátoři také doporučili podle očekávání poslance ČSSD Stanislava Křečka, kterého už Sněmovně doporučil prezident Václav Klaus, stejně jako bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

Varvařovský již dříve uvedl, že by zvažoval rezignaci na svou funkci, pokud by mu poslanci určili jeho zástupcem Veseckou či Křečka. Svou podporu Dienstbierovi zdůvodnil tím, že ve vedení kanceláře ombudsmana by měli být lidé, kteří si "rozumí lidsky, profesně i jinak". Zástupce ombudsmana by Sněmovna měla zvolit do půlky února, kdy skončí mandát současné zástupkyni a někdejší senátorce Jitce Seitlové.

Právník Dienstbier dostal od senátorů v tajných volbách 56 ze 74 možných hlasů, Křeček pak 38 hlasů. Oba kandidáty nominovali senátoři za ČSSD, která má v horní komoře většinu. Volebním sítem podle předpokladů neprošel bývalý senátor ODS Pavel Čáslava. Dostal nicméně 27 hlasů, tedy téměř dvojnásobek aktuální početní síly občanských demokratů v Senátu.

"Nejen já, poněvadž na mně až tolik nezáleží, ale moje kolegyně a kolegové bychom vám byli vděčni, kdyby jedním z nominovaných byl pan doktor Filip Dienstbier," řekl senátorům před volbou Varvařovský. Za Dienstbiera se postavil senátor a někdejší žalobce Miroslav Antl (za ČSSD), který ho nominoval.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera ombudsmanovi vytkl, že volbu předem ovlivňoval. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) poznamenala, že vedení ombudsmanova úřadu by nemělo být poskládáno jenom z právníků a že "právní náhled musí hlídat soudy". Vadilo jí, že mezi adepty na senátní kandidáty není žena. Možnosti navrhnout vhodnou uchazečku ale nevyužila.

Dienstbier působí na právnické fakultě olomoucké univerzity. Je také členem Legislativní rady vlády. Nestraník Dienstbier se věnoval zejména stavebnímu, ekologickému nebo památkovému právu. Chtěl by využít své dosavadní zkušenosti ve spolupráci s veřejným ochráncem práv. Na funkci ombudsmana vyzdvihl, že působí neformálně a oproti soudům rychle. Kladl důraz na princip, že od ombudsmana nikdo nesmí odejít bez pomoci, ať už rady, nebo alespoň vysvětlení.

Mnohem stručnější byl ve svém projevu k senátorům místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Křeček, který poukázal na své dosavadní působení a známost svých názorů. Ombudsman má být podle poslance někdo, "kdo zachovává naději vztyčeného prstu", na koho se mohou lidé obrátit. Křečka, který je advokátem a předsedou Sdružení na ochranu nájemníků, navrhl horní komoře senátor František Bublan (za ČSSD).

mhm mkv