Senát: Nechť se školení řidičů ujme Český červený kříž

Zlínský deník | 12.2.2013 | Rubrika: Černá kronika | Strana: 4 | Autor: LUKÁŠ FABIÁN | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Odbornou zdravotní přípravu budoucích řidičů by měli v autoškolách vést vyškolení lektoři

Zlínsko – Strach z neznalosti i ochota pomoci za každou cenu. To jsou nejčastější pocity lidí, kteří jako první zastaví u nehody. Podle zkušeností záchranářů jsou znalosti lidí při poskytování první pomoci rozdílné. Často sehrají důležitou roli nedostatečné vědomosti a obavy z fatálních následky pro zraněného v případě málo účinného zdravotnického zásahu laiků.
V Senátu se tak má nyní projednávat zákon, podle kterého by zdravovědu v autoškolách vyučovali vyškolení lektoři Českého červeného kříže.
„Nebylo by vůbec špatné, kdyby to dělal někdo fundovaný. Nemusel by to být zrovna přímo Červený kříž. Nejlepší by byli nějací lékaři, kteří prošli záchrankou. Osobně bych tuto změnu uvítal a myslím, že i řada kolegů by byla raději, kdyby si žáci tyto znalosti mohli osvojit přímo od odborníků,“ mínil Vladimír Fejtek, provozovatel jedné ze zlínských autoškol.

Osvěty není nikdy dost

Také zástupci Integrovaného záchranného systému pro navrhovanou změnu jednoznačně horují.
„Více osvěty rozhodně není na závadu. Sami v tomto směru pořádáme školení ve školách a různé dětské dny, kde si mohou děti vyzkoušet například masáž srdce. Zkušenosti máme různé. I když jsme u místa nehody vždy velmi brzo, občas se stane, že se někdo snaží raněné vyprostit. Na druhou stranu se také setkáváme s neochotou pomoci, ta však bývá často motivovaná právě neznalostí a strachem, že se něco pokazí,“ popsal zkušenosti svých kolegů Libor Netopil, mluvčí zlínských hasičů.
V době moderních komunikačních možností se však i neznalost dá eliminovat. Jak? Například poskytováním návodu po telefonu, tak jak to už několik let dělají operátoři zdravotnické záchranné služby. „Máme velmi dobrou zkušenost s asistovanou laickou resuscitací. Podle našich operátorů jsou lidé velmi šikovní a nechají se instruovat po telefonu,“ doplnila Hana Podlešáková, mluvčí zlínské záchranky. Podle připravovaného senátního návrhu by tak zdravovědu prováděli výhradně lektoři Českého červeného kříže. Tím by se zaručila kvalita a odbornost.
„Lidé z této organizace mají s podobnými kurzy bohaté zkušenosti. Navíc Červený kříž sídlí téměř v každém městě a má spoustu menších organizací i na vesnicích. Kromě školení první pomoci by mohla organizace provádět i osvětu mezi ženami, kterým hrozí riziko rakoviny prsu,“ podotkla zlínská senátorka Alena Gajdůšková.
Český červený kříž už pro některé autoškoly či školská zařízení podobná školení provádí, a se zákonnou úpravou podobného postupu by tak neměl problém.
„Myslíme si, že by bylo určitě lépe, aby to dělali odborníci s praxí. Máme s takovými kurzy zkušenosti a i naši lektoři jsou neustále doškolováni,“