Senát ve shodě s Evropskou radou vytkl vládě plošné škrty

Zpravodajství ČTK | 24.10.2012 | 18:34 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Praha 24. října (ČTK) - Senát ve shodě s doporučením Evropské rady vytkl vládě, že rozpočtový schodek snižuje převážně plošnými škrty bez prorůstových opatření. Senátoři dnes také vybídli vládu k tomu, aby nastavila spravedlivěji zdanění zaměstnanců a živnostníků. Chce také snížení daňových úniků a zjednodušení výběru daní redukcí daňových výjimek. Pro hlasovali zástupci levice i koalice.

Evropská rada navzdory výtkám označila vládní plány na rozpočtovou konsolidaci za realistické, zdůraznil jménem kabinetu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Poznamenal, že unijní hodnocení ve srovnání s ostatními státy nevyznívá "nikterak negativně, ba právě naopak". Podle Vondry v základních parametrech "souzní s reformním úsilí vlády".

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) namítla, že hodnocení souzní spíše s kritikou opozice. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podotkl, že Česká republika se nejvýkonnějším ekonomikám EU nepřibližuje. Vláda by se měla podle něj snažit zvýšit výběr daní a odstranit šedou ekonomiku. "Jinak se z toho víru propadu nedostaneme ven," dodal Štěch.

Unijní doporučení směřovala ke konvergenčnímu programu, který popisuje rozpočtovou strategii vlády, a k národnímu programu reforem. Senát v červnu konvergenční program odmítl s tím, že vládní plány povedou prý jen ke stagnaci ekonomiky a propadu životní úrovně. Podobně kritický byl i loni.

mhm mal