• slide
  • Vítejte na mém webu

Slyšení v Senátu ke Klausově amnestii bude 21. února

Zpravodajství ČTK | 16.1.2013 | 18:02 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 16. ledna (ČTK) - Motivy, okolnosti a důsledky novoroční amnestie chtějí senátoři probrat při veřejném slyšení, které se bude konat 21. února. Termín dnes stanovil senátní ústavně-právní výbor. Slyšení by mělo mimo jiné přinést argumenty pro novelu, která by měla zejména omezit právo prezidenta zastavovat trestní stíhání.

"Veřejné slyšení bude věnováno jednak analýze institutu amnestie v trestním a ústavním právu, zejména jeho účelu a významu a možnostem jeho případného soudního přezkumu, jednak konkrétní amnestii z 1. ledna," uvedl místopředseda výboru Miloš Malý (ČSSD).

Senátoři chtějí na slyšení pozvat k řečništi premiéra Petra Nečase (ODS), ministra spravedlnosti Pavla Blažka nebo prezidentova kancléře Jiřího Weigla. Pozvánku dostanou také experti z právnických fakult nebo zástupci soudců i státních zástupců.

Na slyšení by měli promluvit mimo jiné odborník na ústavní právo Aleš Gerloch, bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová nebo advokátka Hana Marvanová. Ta připravila návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části Klausovy amnestie, která se týká zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání.

Návrh, jehož vypracování iniciovala senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz), podepsalo 30 členů horní komory. V pondělí byl předán Ústavnímu soudu místopředsedkyní Senátu Alenou Gajdůškovou (ČSSD) navzdory pochybnostem některých kritiků, zda se ústavní soudci mohou amnestií zabývat. Vyjasnit si to podle svého předsedy Pavla Rychetského bude muset i Ústavní soud.

mhm mkv

 

TWITTER @GajduskovaAlena

Gajdůšková Alena

RT @JStredula: Češi byli loni více nemocní, doba stonání se však zkrátila na průměrných 41 dní, říkají některé komentáře. Nemocných je však…

by Gajdůšková Alena

Gajdůšková Alena

RT @Hospodarky: Nemocnici v Jílovém koupila za osm milionů členka ochranky z Makra, pak ji výhodně prodala. Kde vzala peníze, nechce říct,…

by Gajdůšková Alena