Sobotkova ofenziva v ČSSD zabrala, teď má navrch

 E15 | 31.10.2013 | Rubrika: Události | Strana: 2 | Autor: Jana Havligerová | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Druhý muž strany Michal Hašek pod tlakem valících se událostí přiznal, že lhal spolustraníkům i veřejnosti

ANALÝZA

Praha První poločas zápasu mezi dvěma proudy uvnitř sociální demokracie vyhrál stávající předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Z jeho letitého rivala, statutárního místopředsedy Michala Haška se ze dne na den stal pouhý neúspěšný pučista. Dobojováno ale ještě není. Sobotka má před sebou nejen dnešní jednání grémia ČSSD, na konci příštího týdne ho čeká důležité jednání ústředního výkonného výboru strany. Poté, co Michal Hašek musel veřejně přiznat, že je arcilhář, by však předsedovo tažení mělo být snadnější. Definitivně však zápas rozhodne až druhý poločas. Tím bude mimořádný volební sjezd.
Grémium ČSSD by dnes mělo schválit nový tým, který bude vyjednávat o ustavení vlády, jeho členy navrhne Sobotka a měl by ho také vést. Ústřední výkonný výbor se má sejít 10. listopadu, aby rozhodl o Sobotkově pozici.
„Lhaní je další vážná chyba, které se Michal Hašek, Jeroným Tejc a další dopustili. Znovu to vrhá špatné světlo na sociální demokracii a předpokládám, že řada delegátů ÚVV se pana Haška, Tejce a dalších spiklenců zeptá, nejen proč lhali, ale i na to, co bylo účelem schůzky s prezidentem,“ konstatoval včera Sobotka.
Hašek schůzku v Lánech, které se účastnil spolu se Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Jiřím Zimolou, včera – po několikadenním zapírání a pod tlakem vývoje událostí – nakonec přiznal.
Sobotka si mezitím upevnil pozici, přidal se k němu jeden z účastníků schůzky v Lánech, vlivný místopředseda a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Ten především připustil, že nedělní jednání předsednictva strany, které Sobotku vyzvalo k rezignaci, jednalo unáhleně, přijaté usnesení označil za „zkonzumované“. Připustil také, že vina za nepovedenou volební kampaň leží na celém vedení ČSSD, nikoli jen na jejím předsedovi. Do řad „sobotkovců“ se nyní postupně vracejí i další regionální lídři, které výsledek voleb rozhořčil.
O budoucím vládním uspořádání s možnými koaličními partnery – ANO a KDU-ČSL – bude vyjednávat Sobotka, informativní schůzku s lidovci už absolvoval. Nic to ale nemění na tom, že pozice ČSSD oslabila. „Bohužel celé jednání Michala Haška má v této chvíli naprosto fatální důsledky pro vnímání sociální demokracie a to daleko horší, než kolik procent ČSSD dostala ve volbách,“ soudí sociálnědemokratická místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Nepochybně má pravdu. Například lídr hnutí ANO Andrej Babiš už zmínil i možnost předčasných voleb. Přitvrdil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: „Buď trojkoalice, nebo nic. Do vlády jen s ČSSD nejdeme.“
názory str. 14

***

Grémium ČSSD by dnes mělo schválit nový tým, který bude vyjednávat o ustavení vlády, jeho členy navrhne Sobotka a měl by ho také vést