Soc. dem. Zlínského kraje chce znovu zvítězit a vládnout

S heslem Dost Nečasově vládě! vyrazila ve čtvrtek ve Zlíně krajská organizace ČSSD Zlínského kraje do předvolební kampaně před volbami do krajského zastupitelstva.
„Kdo škodí na celostátní úrovni, škodil by i v kraji,“ vysvětlil motiv hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. V úsilí o získání hlasů voličů přijeli do Zlína své stranické kolegy podpořit předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda strany Zdeněk Škromach a také místopředseda ČSSD a kandidát na prezidenta ČR Jiří Dienstbier.
„Pevně věřím, že sociální demokraté ve Zlínském kraji zúročí výsledky svého působení za minulé volební období a že se jim podaří vyhrát krajské volby a získat i pozice v Senátu,“ řekl Bohuslav Sobotka. Kandidaturu na hejtmana podpořil pro Mišáka i Zdeněk Škromach, který podtrhl, že funkce hejtmana je slučitelná i s působením v Senátu Parlamentu ČR. „Stanislav Mišák s ohledem na svou praxi a své výsledky do Senátu patří,“ řekl Škromach.
„Když sociální demokraté před čtyřmi lety vyhráli ve všech krajích kromě Prahy, hrozilo se oranžovou tsunami. Ale my jsme dokázali uzavřít smysluplné koalice a ukázali jsme, že umíme i v době krize kraje řídit,“ podtrhl Stanislav Mišák.
„Na rozdíl od vlády, kde se škubali, my jsme pracovali. Nesplnili jsme všechno, byly věci, které byly vázány na zákony, které se kvůli Topolánkově vládě a dalším nedaly prosadit. To, k čemu jsme se zavázali, jsme schopni obhájit, náš volební program se stal programem krajské rady, takže jsme nad soupeři zvítězili dvakrát, když se podepsali pod náš program,“ řekl hejtman.
Za základní cíl v budoucnu označil zvyšování konkurenceschopnosti Zlínského kraje. „Ještě nepominula snaha určitých kruhů o privatizaci sociálních služeb a sociálního a zdravotního pojištění. Proto budeme chránit síť sociálních zařízení a nemocnic,“ podtrhl Stanislav Mišák.
Ve volbách do zastupitelstva Zlínského kraje se 12. a 13. října utká 22 politických stran a hnutí. Post hejtmana bude obhajovat Stanislav Mišák (ČSSD).
Soupeřit s ním bude jednička kandidátky TOP 09 a STAN a předseda jejich poslaneckého klubu Petr Gazdík, lidovecký senátor Jiří Čunek nebo hejtmanův náměstek Libor Lukáš (ODS). Koalici v kraji tvoří ČSSD, ODS a KDU-ČSL.
Na konci srpna byl zveřejněn výsledek předvolebního výzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala agentura Factum Invenio. Podle něho by ČSSD získala 21,2 % hlasů, ODS 20,6 %, KDU-ČSL 12,5 %, Starostové a TOP 09 12,1 % a KSČM 11,6 %. Zbývající kandidující subjekty by nepřekročily pětiprocentní hranici. Průzkum probíhal ve dnech 10.–20. srpna a dotázáno bylo 810 obyvatel Zlínského kraje starších 18 let.