Strany volí menší zlo a podle Hradu

Mladá fronta DNES | 25.1.2013 | Rubrika: Volba prezidenta | Strana: 3 | Autor: (svo) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

PRAHA Největší parlamentní strany jsou před volbami jako na trní. Sociální demokraté sice vyjádřili váhavou podporu Miloši Zemanovi, ve skutečnosti se představy, že by usedl na Hradě, spíše bojí. Pachuť po prezidentských volbách v roce 2003, kdy sociální demokraté Zemana ve volbě potopili, stále zůstává. Zemana tak řada socialistů volí jen z nutnosti.
„Těžko bychom mohli podpořit pravicového kandidáta, ministra této vlády. A jinou alternativu jsme neměli,“ vysvětluje senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková. Pro stranu to byla spíše volba menšího zla. „Sociálním demokratům totiž samozřejmě vadí to, jak se k nim Zeman choval, když ze strany odešel,“ říká politolog Lukáš Jelínek. Gajdůšková jeho slova potvrzuje. „My jsme museli odpustit jemu a on by měl odpustit nám,“ uvedla senátorka.
Její kolegyně Anna Šabatová naopak Zemana jasně odmítá. „Domnívám se, že předsednictvo strany udělalo podporou Zemana chybu. Mělo odmítnout jakékoliv doporučení, zachovat kritický vztah k oběma,“ uvedla na webu strany. Vedení občanských demokratů sice jasně řeklo, že jejich kandidátem je Karel Schwarzenberg, jenže „otec zakladatel“ Václav Klaus má jiný názor. Prezident svým stoupencům vyslal signál, že podporuje Miloše Zemana. Ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat a v ODS už zazněly názory, že pokud by Zeman uspěl, Klaus by se měl vrátit, aby upadající stranu pozvedl. „Tyto názory jsou zatím menšinové, ale v ODS jsou prostě lidé, kteří Klause slepě obdivují a volají po jeho návratu,“ uvedl poslanec ODS, který chce zůstat v anonymitě.