Tito lidé z osmi stran se střetnou ve 14 krajích

Mladá fronta DNES | 17.9.2013 | Rubrika: Volby | Strana: 6 | Autor: Antonín Viktora | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

MF DNES na této dvoustraně přináší přehled 336 kandidátů, kteří byli nejúspěšnější ve vnitrostranických soubojích. Ti nyní musí uspět u voličů a doufat, že je „nezradí“ záludnosti českého volebního systému.
Někde byly souboje na stranických sněmech a konferencích tak vyhrocené, že nechybělo mnoho a padaly by i facky (SPOZ). Jinde vše provázela disciplinovanost (KSČM).
Nyní už jsou tyto bitvy více méně dobojovány. Politické strany, které chtějí uspět v předčasných volbách, musí dnes do 16 hodin odevzdat na krajských úřadech své kandidátní listiny. Ačkoli je mohou ještě do soboty měnit, většina hlavních aspirantů na postup do Sněmovny už představila všechny své krajské lídry i jména těch, kteří budou na dalších místech za nimi.
Ovšem uspějí jen ti, jejichž strana získá v celorepublikovém součtu nejméně pět procent hlasů. Voličům zatím v orientaci příliš nepomáhají výzkumy, které dávají šanci dostat se do Sněmovny až devíti partajím.
Kolem pětiprocentní hranice bude pravděpodobně na konci října obrovská tlačenice. Historicky největším smolařem je Občanské hnutí, kterému v roce 1992 chybělo pro postup do parlamentu pouhých 25 tisíc hlasů.
Ani lídr pětiprocentní strany však nebude mít nic jistého. Díky preferenčním hlasům jej mohou zezadu přeskočit jeho kolegové. Také tentokrát mohou voliči zakroužkovat až čtyři jména. V posledních volbách se kroužkování stalo hitem, ze dvou stovek poslanců jich 47 vděčilo za své zvolení preferenčním hlasům.
Jenže poslanecké křeslo nezaručuje ani pozice lídra, ani hojnost kroužků. V roce 2006 získala Strana zelených v Libereckém kraji 9,6 procenta hlasů. V preferenčních hlasech byl její lídr Petr Pávek druhým nejúspěšnějším v kraji. A stejně se do Sněmovny nedostal.
Ve stejných volbách přitom postoupili za lidovce ze středních Čech Vlasta Parkanová (4,9 %) a z Prahy Cyril Svoboda (4,8 %). Způsobilo to takzvané republikové mandátové číslo a d’Hondtova metoda přepočítávání hlasů na mandáty. » Pokračování na str. A7 » Pokračování ze str. A6 Když se počet všech platných hlasů vydělí číslem 200, vznikne republikové mandátové číslo. Tím pak znovu dělíme počet hlasů v jednotlivých krajích. A máme počet mandátů, který se v daném kraji rozděluje.
Prakticky to znamená, že v malém kraji, v němž přijde k urnám málo voličů, má menší šanci dostat se do Sněmovny i kandidát z prvního místa. To právě potkalo před sedmi lety Petra Pávka. V Libereckém kraji se totiž rozdělovalo pouze osm mandátů. Ve středních Čechách 23, takže se dostalo i na ty méně úspěšné kandidáty.
Poslanecké mandáty se navíc rozdělují pomocí tzv. d’Hondtovy metody: každý kandidát postupující strany dostane „své“ číslo (počet hlasů pro jeho stranu v jeho kraji děleno jeho konečným pořadím na kandidátní listině), podle kterého se určí jejich pořadí.
Pávek skončil před sedmi lety ve svém kraji devátý za čtyřmi občanskými demokraty, třemi sociálními demokraty a jedním komunistou. Kdyby jeho zelení získali v Libereckém kraji o 266 hlasů více, mohl by být poslancem on.
Pávek se obrátil na Ústavní soud a požadoval zrušení části volebního zákona, který podle něj poškozuje malé strany při přepočtu hlasů na mandáty, a za nespravedlivé označil rozdělení volebních krajů. „Strana zelených získala ve volbách 6,3 procenta hlasů, ale ve Sněmovně má jen tři procenta mandátů. Vznikají tu jacísi voliči druhé kategorie, jejichž hlas má menší váhu,“ uvedl.
Se stížností však neuspěl. „Cílem voleb není pouze vyjádření politické vůle jednotlivých voličů a pořízení zrcadlového obrazu názorových proudů, nýbrž především utvoření funkčního a akceschopného parlamentního systému,“ zdůvodnili své rozhodnutí ústavní soudci.
Současný volební systém i s jeho přepočty, který schválili zákonodárci po dlouhých debatách před jedenácti lety, skutečně do určité míry posiluje zisky velkých stran na úkor těch menších. K tomu, aby díky němu vznikaly stabilnější vlády (což bylo cílem změn), to však příliš nepomohlo.

***

Praha

ČSSD

1. Jaroslav Zavadil předseda ČMKOS 2. Štěpán Stupčuk 3. František Adámek Zajímavost: Michaela Marksová, členka stínové vlády, je až na 11. místě.

ODS 1. Miroslava Němcová místopředsedkyně strany 2. Bohuslav Svoboda 3. Jana Černochová Zajímavost: Svoboda se o pozici utkal s exministrem Tomášem Chalupou.

TOP 09 1. Karel Schwarzenberg předseda ¨
TOP 09 2. Stanislav Polčák 3. Daniel Korte Zajímavost: Polčák má ambice za rok kandidovat do Evrops. parlamentu.

KSČM 1. Marta Semelová pedagožka, exposlankyně 2. Jiří Dolejš 3. Dagmar Gušlbauerová Zajímavost: Střet extrémů: stalinistka Semelová a umírněný Dolejš.

KDU–ČSL 1. Daniel Herman odvolaný šéf ÚSTR 2. Daniela Rázková 3. Jan Wolf Zajímavost: Čtyřkou je Ondřej Závodský, právník oceněný za boj s korupcí.

ANO 1. Andrej Babiš podnikatel, majitel Agrofertu 2. Helena Válková 3. Jiří Zlatuška Zajímavost: Bývalý rektor Masarykovy univerzity Zlatuška byl radním v Brně.

SPOZ 1. Zdeněk Žák současný ministr dopravy 2. Luboš Smrčka 3. Zakaria Nemrah Zajímavost: Z čela této kandidátky vedení odvolalo Miroslava Šloufa.

Strana zelených 1. Ondřej Liška předseda Strany zelených 2. Kateřina Jechová 3. Czeslaw Walek Zajímavost: Na osmém místě kandiduje spisovatelka Petra Hůlová.

Středočeský kraj

ČSSD 1. Jan Hamáček exposlanec, zahraniční expert 2. Milan Urban 3. Miloš Petera Zajímavost: Na 12. místě je Stanislav Huml, dopravní expert a exposlanec za VV.

ODS

1. Petr Bendl strojní inženýr, chovatel koní 2. Adolf Beznoska 3. Miroslav Bernášek Zajímavost: Moderátorka a členka Rady ČT Dana Eklová Makrlíková je 13.

TOP 09

1. Miroslav Kalousek 1. místopředseda TOP 09 2. Helena Langšádlová 3. Věra Kovářová Zajímavost: Lídr Kalousek vede kandidátku podruhé. Teď má šanci porazit ODS.

KSČM 1. Stanislav Grospič právník, expert KSČM na justici 2. Miloslava Vostrá 3. Jan Klán Zajímavost: Řadě kandidátů je kolem třicítky, včetně poslance Klána.

KDU–ČSL 1. Ivan Gabal sociolog, ředitel společnosti GAC 2. Miroslav Rovenský 3. Karel Kroupa Zajímavost: Na 4. místě je dlouholetý bývalý starosta Příbrami Josef Vacek.

ANO 1. Tomáš Březina podnikatel, založil firmu BEST 2. Karel Novák 3. Tana Vomáčková Zajímavost: Březina byl v roce 2007 zvolen podnikatelem roku.

SPOZ 1. Miloš Adamec lékař, za SPOZ již kandidoval 2. František Koníček 3. ??? Zajímavost: Koníček je jedním z 5 ministrů vlády, kteří kandidují za SPOZ.

Strana zelených 1. Václav Láska advokát, bývalý vyšetřovatel 2. Jana Horáková 3. Tomáš Novák Zajímavost: Láskovi hrozí ztráta licence kvůli výrokům o Kalouskovi.

Jihočeský kraj

ČSSD 1. Jiří Zimola hejtman Jihočeského kraje 2. Vlasta Bohdalová 3. Vítězslav Jandák Zajímavost: Až na 4. místě je Jan Mládek, kandidát ČSSD na ministra financí.

ODS 1. Martin Kuba pověřený předseda strany 2. Jan Bauer 3. Jaroslav Zvěřina Zajímavost: Jihočeská ODS přišla o populární tvář: Michala Doktora.

TOP 09 1. Zdeněk Bezecný vysokoškolský učitel, historik 2. František Vácha 3. Josef Knot Zajímavost: Obviněného primátora Juraje Thomu ze seznamu strana vyškrtla. KSČM

1. Vojtěch Filip předseda KSČM, advokát 2. Petr Braný 3. Alena Nohavová Zajímavost: Bývalá radní pro školství Vítězslava Baborová je čtrnáctá.

KDU–ČSL 1. Jan Bartošek místostarosta města Dačice 2. Jan Zasadil 3. Šimon Heller Zajímavost: Až na 19. místě je Jaromír Talíř, bývalý ministr kultury.

ANO 1. Radka Maxová ředitelka úseku kvality 2. Roman Kubíček 3. Jiří Tyc Zajímavost: Maxová pracuje v Kosteleckých uzeninách, Babišově firmě. SPOZ

1. Miloš Kužvart exministr ŽP v Zemanově vládě 2. František Pohanka 3. Zdeněk Havlíček Zajímavost: 4. je Oldřich Pelčák, prošel s Remkem výcvikem do kosmu. Strana zelených

1. Stanislav Kovář architekt a urbanista 2. Dana Kuchtová 3. Jiří Guth Jarkovský Zajímavost: Guth je pravnukem stejnojmenného propagátora sportu.

Plzeňský kraj

ČSSD 1. Milan Chovanec hejtman Plzeňského kraje 2. Václav Votava 3. Igor Jakubčík Zajímavost: Po zvolení se Chovanec rozhodne jen pro jednu z funkcí.

ODS 1. Jiří Pospíšil právník, poradce Medy Mládkové 2. Jiří Papež 3. Vladislav Vilímec Zajímavost: Jiří Pospíšil v krajských volbách 2012 jako jediný porazil ČSSD.

TOP 09 1. Marek Ženíšek vysokoškolský učitel, politolog 2. Jaroslav Lobkowicz 3. Vítězslav Blažek Zajímavost: Ženíšek v roce 2012 monitoroval americké volby pro americkou vládu.

KSČM 1. Karel Šidlo inženýr železniční dopravy 2. Jiří Valenta 3. Alena Ratajová Zajímavost: Valentu minule překroužkovali, loni se skoro dostal do Senátu.

KDU–ČSL 1. Václav Krása předseda NRZP 2. Petr Náhlík 3. Pavel Vaněk Zajímavost: Šéf rady osob se zdravotním postižením je výraznou tváří pro voliče.

ANO 1. Josef Vozdecký důchodce, 68 let 2. Jan Volný 3. Pavel Šrámek Zajímavost: Lídr Vozdecký dříve šéfoval společnosti Bohemia Sekt.

SPOZ 1. Jaroslav Seemann člen dozorčí rady Škoda Power 2. Věra Pavlíčková 3. Jan Kůrka Zajímavost: Po bitvě šéfka krajské SPOZ Dita Portová byla sesazena na 4. místo.

Strana zelených 1. Svatava Štěrbová starostka města Kladruby 2. Roman Černík 3. David Fišer Zajímavost: Původně měl vést kandidátku bývalý senátor Richard Sequens.

Karlovarský kraj

ČSSD 1. Josef Novotný karlovarský hejtman 2. Markéta Wernerová 3. Vladimír Hartmann Zajímavost: Dvojka Markéta Wernerová je šéfka Karl. bahenních lázní.

ODS 1. Jan Bureš bývalý starosta města Ostrov 2. Jana Vildumetzová 3. Jan Svoboda Zajímavost: Bureše voliči minule vykroužkovali do Sněmovny až ze 4. místa.

TOP 09 1. Roman Maleček radní města Karlovy Vary 2. Jiří Nešpor 3. Rudolf Chlad Zajímavost: Sedmý Petr Zahradníček je hudebník, pseudonym Petr Gardner.

KSČM 1. Pavel Hojda technik, bývalý poslanec 2. Jaroslav Borka 3. Vladimír Zima Zajímavost: Borka vyhrál krajské volby 2012, hejtmanem se však nestal.

KDU–ČSL 1. Olga Haláková starostka Bečova nad Teplou 2. Marek Poledníček 3. Marie Šašková Zajímavost: Na 11. místě je chebský záchranář a podnikatel Jiří Černý.

ANO 1. Roman Procházka ředitel chebského muzea 2. Jan Ulrych 3. Zdeněk Soukup Zajímavost: Hnutí podpořil starosta Nového Kostela na Chebsku Oto Teuber.

SPOZ 1. Josef Kvasnička bývalý policista a exstarosta Plesné 2. Jaroslav Bradáč 3. Miroslav Drobný Zajímavost: Bradáč je bývalý radní Karlovarského kraje za ČSSD.

Strana zelených 1. Petr Němec podnikatel, projektant 2. Marie Mudrová 3. Milan Gebouský Zajímavost: Zelení v kraji šli do komunálních voleb v koalici s lidovci.

Ústecký kraj

ČSSD

1. Jaroslav Foldyna poradce ředitele, exposlanec 2. Jaroslav Krákora 3. Zuzana Kailová Zajímavost: Exposlance Josefa Tancoše straníci posunuli až na osmé místo.

ODS 1. Radim Holeček vysokoškolský učitel 2. Michal Voltr 3. Josef Benda Zajímavost: Ústecká ODS, dříve ovládaná kmotry, dala do čela nové tváře.

TOP 09 1. Michal Kučera obchodní ředitel, lounský radní 2. Petr Liška 3. Petr Měsíc Zajímavost: Na 9. místě je Tomáš Tesař, náměstek ministra ŽP.

KSČM 1. Gabriela Hubáčková pedagožka, exposlankyně 2. Hana Aulická Jírovcová 3. Karel Krčmárik Zajímavost: V čele jsou ženy, které minule získaly hodně preferenčních hlasů.

KDU–ČSL 1. Leo Steiner výkonný ředitel Charity 2. Hana Cermonová 3. Michal Pehr Zajímavost: Cermonová je starostka Děčína za tamní hnutí Volba pro město.

ANO 1. Richard Brabec projektový manažer 2. Bronislav Schwarz 3. Stanislav Pfléger Zajímavost: Dva z první pětice kandidátů jdou do voleb za Severočechy. SPOZ

1. Miroslav Toman ministr zemědělství

2. Jan Eichler 3. Oldřich Beneš Zajímavost: Tomanův otec byl ministr zemědělství ve vládě KSČ v 80. letech.

Strana zelených 1. Jiří Škoda redaktor časopisu Koktejl 2. Michaela Dopitová 3. Adam Souček Zajímavost: Na 25. místě je představitel syrské opozice v Česku Rashid Khalil.

Liberecký kraj

ČSSD 1. Pavel Ploc exposlanec, sportovec 2. Martina Rosenbergová 3. Lukáš Pleticha Zajímavost: Martina Rosenbergová je primátorkou Liberce.

ODS 1. Hana Moudrá starostka města Česká Lípa 2. Martin Bobek 3. Tomáš Ploc Zajímavost: Populární Ivanu Weberovou straníci odsunuli na poslední místo.

TOP 09 1. Jan Farský starosta Semil, exposlanec 2. Václav Horáček 3. Jan Marušiak Zajímavost: Minulý lídr a později ministr Jaromír Drábek nekandiduje.

KSČM 1. Stanislav Mackovík ředitel záchranné služby 2. František Pešek 3. Věra Skřivánková Zajímavost: Bývalá jednička Marie Nedvědová je tentokrát až jedenáctá.

KDU–ČSL 1. Kamil Jan Svoboda náměstek na radnici v Liberci 2. Michael Vraný 3. Václav Nosek Zajímavost: Svoboda navrhuje uzavřít v neděli velká obchodní centra.

ANO 1. Martin Komárek novinář, komentátor 2. Tibor Batthyány 3. Ivan Indráček Zajímavost: Indráček je šéfem Společenství čerpacích stanic ČR.

SPOZ 1. Jan Nezmar bývalý fotbalista, nyní šéf klubu 2. Stanislav Eichler 3. Jaroslav Masopust Zajímavost: Na 5. místě je saxofonista Felix Slováček, Zemanův podporovatel.

Strana zelených 1. Miroslav Hudec dětský psycholog Další pořadí do včerejší uzávěrky nebylo známo. Kandidátky je potřeba odevzdat zítra, ale až do pátku je možné je doplnit.

Královéhradecký kraj

ČSSD 1. Hana Orgoníková dlouholetá poslankyně 2. Robin Böhnisch 3. Marian Slodičák Zajímavost: Orgoníková se v boji o lídra střetla se svou dcerou Lucií, která je šestá.

ODS 1. Pavel Staněk právník, bývalý poslanec 2. Martin Puš 3. Jan Bém Zajímavost: Pavel Staněk „přeskočil“ v roce 2010 do Sněmovny ze 4. místa.

TOP 09 1. Leoš Heger lékař, exministr zdravotnictví 2. Josef Cogan 3. Jiří Oliva Zajímavost: Pětkou je Aleš Cabicar, spoluzakladatel leteckých dní.

KSČM 1. Soňa Marková pedagožka, exposlankyně 2. Zdeněk Ondráček 3. Pavel Janeček Zajímavost: Jednička Soňa Marková vyhrála Miss Haló noviny, což je stranický list.

KDU–ČSL 1. Pavel Bělobrádek veterinář, šéf KDU-ČSL 2. Anna Maclová 3. Jiří Veselý Zajímavost: Na 9. místě je zemědělec David Smetana, živnostník roku 2012.

ANO 1. Ivan Pilný podnikatel, konzultant 2. Pavel Plzák 3. Martina Berdychová Zajímavost: Pilný je bývalým generálním ředitelem Microsoftu ČR.

SPOZ 1. Daniel Hůlka zpěvák a fanoušek Zemana 2. Miroslav Štěpán 3. Petr Vrzáň Zajímavost: Vrzáň lobbuje za provozovatele výherních automatů.

Strana zelených 1. Michal Kudrnáč projektový manažer 2. Jiřina Šiklová 3. Martin Hanousek Zajímavost: Socioložka Šiklová podpořila i hnutí LES Martina Bursíka.

Pardubický kraj

ČSSD 1. Ladislav Effenberk starosta města Holice 2. Jitka Dostálová 3. Miroslav Váňa Zajímavost: Jan Chvojka, který měl minule úspěch a preferenční hlasy, je šestý.

ODS 1. Radim Jirout bývalý poslanec, manažer 2. Magda Křivanová 3. Michal Kortyš Zajímavost: Z 11. místa může překvapit starosta Poličky Jaroslav Martinů.

TOP 09 1. Jaroslav Zedník starosta České Třebové, jednatel 2. Jiří Skalický 3. Václav Cempírek Zajímavost: Minule skončila TOP 09 v kraji třetí, měla přes 15 procent.

KSČM 1. Květa Matušovská inženýrka, je jí 29 let 2. Jana Žítková 3. Pavel Kubů Zajímavost: Matušovská přeskočila v minulých volbách ze čtvrtého místa.

KDU–ČSL 1. Jiří Junek ředitel muzea ve Vysokém Mýtě 2. Martin Šácha 3. Pavel Šotola Zajímavost: Lidovci změnili letitý stereotyp, lídrem není Roman Línek.

ANO 1. Martin Kolovratník končící šéf ČRo v Pardubicích 2. Petr Havlíček 3. David Kasal Zajímavost: Starosta Petr Havlíček na 2. místě prosazuje zrušení krajů.

SPOZ 1. Zdeněk Štengl předseda SPOZ 2. Jaromír Dušek 3. Zbyněk Kusý Zajímavost: Čtyřkou je Miloslav Soušek, bývalý poslanec za ČSSD.

Strana zelených 1. Jiří Čáslavka ekonom, byl v Unii Svobody 2. Karel Rýdl 3. Zdeňka Plecháčková Zajímavost: Rýdl je prorektorem Pardubické univerzity.

Kraj Vysočina

ČSSD 1. Jiří Běhounek hejtman Kraje Vysočina 2. Karel Černý 3. Petr Zgarba Zajímavost: Zgarba byl ministrem zemědělství v Paroubkově vládě.

ODS 1. Jana Fischerová býv. poslankyně, majitelka CK 2. Jaroslav Vymazal 3. Leopold Bambula Zajímavost: Lídrem ODS na Vysočině je tradičně žena, už od roku 2002.

TOP 09 1. Karel Tureček zemědělec, rybář 2. Zdeňka Tajovská 3. Ladislav Bárta Zajímavost: Lídr šéfuje expertní komisi

TOP 09 pro zemědělství a venkov. KSČM 1. Pavel Kováčik zemědělský inženýr 2. Helena Vrzalová 3. Milan Plodník Zajímavost: Plodník je podnikatel, vlastní realitní firmu v Havlíčkově Brodě.

KDU–ČSL 1. Josef Herbrych starosta Rokytnice 2. Radek Pátek 3. Vít Kaňkovský Zajímavost: Herbrych býval stavebním dělníkem, hasičem i sokolem.

ANO 1. Věra Jourová advokátní koncipientka 2. Miloslav Bačiak 3. Jan Sobotka Zajímavost: Věra Jourová chtěla v roce 2009 do Evrop. parlamentu za EDS.

SPOZ 1. Ilona Švihlíková levicová ekonomka 2. Emil Dračka 3. František Komňacký Zajímavost: Komňacký trénuje fotbalisty FC Vysočina Jihlava.

Strana zelených 1. Hana Konvalinková lektorka angličtiny 2. Josef Sklenář 3. Ladislav Stalmach Zajímavost: Ekofarmář Sklenář je průkopníkem biozemědělství v Česku.

Jihomoravský kraj

ČSSD 1. Bohuslav Sobotka exposlanec a předseda ČSSD 2. Michal Hašek 3. Jeroným Tejc Zajímavost: Sobotka má za sebou dva velké rivaly, příznivce Miloše Zemana.

ODS 1. Petr Fiala emeritní rektor, exministr školství 2. Pavel Blažek 3. Milan Golas Zajímavost: Petr Fiala je prvním lídrem-nestraníkem v historii ODS.

TOP 09 1. Rom Kostřica přednosta kliniky, profesor MU 2. Anna Putnová 3. Drago Sukalovský Zajímavost: Deváté místo obsadil bývalý kandidát na hejtmana Jan Vitula.

KSČM 1. Vojtěch Adam starosta obce Ivančice 2. Miroslav Grebeníček 3. Věra Křivánková Zajímavost: Expředseda Grebeníček nechtěl kandidovat. Nakonec je 2.

KDU–ČSL 1. Jiří Mihola VŠ učitel a krajský zastupitel 2. Jaroslav Klaška 3. Josef Uhlík Zajímavost: 23. je Ladislav Ambrozek, bratr Libora Ambrozka, exministra ŽP.

ANO 1. Martin Stropnický herec a bývalý diplomat 2. Petr Švancara 3. Jan Vančura Zajímavost: Co proslavilo kandidáta Švancaru? 57 gólů ve fotbalové lize.

SPOZ 1. František Lukl ministr pro místní rozvoj 2. Martin Pavlík 3. Marian Keremidský Zajímavost: Keremidský působil již ve sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Strana zelených 1. Jitka Seitlová mediátorka, nestraník 2. Mojmír Vlašín 3. Jana Drápalová Zajímavost: Seitlová je bývalá zástupkyně ombudsmana.

Olomoucký kraj

ČSSD 1. Roman Váňa exposlanec, elektroinženýr 2. Pavel Holík 3. Jiří Zemánek Zajímavost: Lídr Váňa je nenápadný politik, zato vášnivý dobrovolný hasič.

ODS 1. Martin Novotný olomoucký primátor 2. Michal Zácha 3. Petr Sokol Zajímavost: Na 21. místě je Filip Melzer, spoluautor nového občan. zákoníku.

TOP 09 1. Jitka Chalánková dětská lékařka 2. Bořivoj Šarapatka 3. Radek Brázda Zajímavost: Ženy tvoří asi třetinu kandidátky. Figurují i na předních místech.

KSČM 1. Alexandr Černý předseda okresního výboru 2. Josef Nekl 3. Josef Augustin Zajímavost: Augustin měl dříve problémy s finančním úřadem a neplacením daní.

KDU–ČSL 1. Marian Jurečka 1. místopředseda KDU-ČSL 2. Ladislav Šnevajs 3. Pavel Horák Zajímavost: Na 4. místě je populární starosta Zábřehu František John (35 let).

ANO 1. Jaroslav Faltýnek agronom a manažer 2. Ladislav Okleštěk 3. Milan Feranec Zajímavost: Faltýnek je ve vedení Agrofertu a kdysi sponzor Jana Kavana.

SPOZ 1. Radek Augustin šéf Úřadu vlády, původem historik 2. Jiří Pospíšil 3. Miroslav Šuba Zajímavost: Augustin vstupem na vládu zastavil funkci ve vedení

SPOZ. Strana zelených 1. Martin Škabraha filozof a publicista 2. Edita Hrstková 3. Jiří Roubík Zajímavost: Filozof Škabraha působí na Palackého univerzitě.

Moravskoslezský kraj ¨

ČSSD 1. Lubomír Zaorálek kandidát na ministra zahraničí 2. Ladislav Šincl 3. Adam Rykala Zajímavost: Primátor Ostravy Petr Kajnar žaluje stranu, že ho vyškrtla.

ODS 1. Zbyněk Stanjura exposlanec a býv. ministr dopravy 2. Miroslav Svozil 3. Jaroslava Wenigerová Zajímavost: Na 4. místě reprezentant ve skocích na lyžích Jakub Janda.

TOP 09 1. Pavol Lukša starosta obce Čeladná 2. Ludmila Bubeníková 3. Václav Mores Zajímavost: Strana tu má slabou pozici, v krajských volbách pohořela.

KSČM 1. Miroslav Opálka ekonomický poradce 2. Milada Halíková 3. René Číp Zajímavost: Lídr minulých voleb Kateřina Konečná je letos v kraji až čtvrtá.

KDU–ČSL 1. Tomáš Podivínský ministr životního prostředí 2. Dana Forišková 3. Miroslav Přádka Zajímavost: Podivínský čelil kritice kolegů, když sázel strom s M. Zemanem.

ANO 1. Josef Hájek exmanažer společnosti OKD 2. Jana Lorencová 3. Roman Macháček Zajímavost: Nejznámější osobností je investigativní novinářka Lorencová.

SPOZ 1. Martin Pecina ministr vnitra ve Fischerově i Rusnokově vládě 2. Martin Schubert 3. Marian Starý Zajímavost: SPOZ je stranou bez celostátního lídra, uvažovala o Pecinovi.

Strana zelených 1. Pavla Brady náměstkyně primátora Opavy 2. Ladislav Vrchovský 3. Jaroslav Slaný Zajímavost: Brady je původní profesí fotografka. Šéfovala SFC Opava.

Zlínský kraj

ČSSD 1. Antonín Seďa exposlanec, konstruktér 2. Miroslava Strnadová 3. Petr Kořenek Zajímavost: O lídra usilovala i senátorka Alena Gajdůšková, ale ustoupila.

ODS 1. Jan Hrdý místostarosta Uherského Brodu 2. Michal Teplý 3. Jiří Částečka Zajímavost: Na 22. místě kandiduje právník Stanislav Devátý, exředitel BIS.

TOP 09 1. Petr Gazdík učitel ZŠ, místostarosta 2. Vlastislav Navrátil 3. Josef Zicha Zajímavost: Nový šéf strany ve Zlíně, bývalý hokejista Robert Hamrla, je dvanáctý.

KSČM 1. Vladimír Koníček pedagog, bývalý poslanec 2. Marie Pěnčíková 3. Vladimír Místecký Zajímavost: Ekonomka Pěnčíková (33) vyskočila, minule byla až na 14. místě.

KDU–ČSL 1. Ondřej Benešík starosta obce Strání 2. Miroslav Kašný 3. Ludvík Hovorka Zajímavost: Exposlanec Hovorka odmítal pravicové reformy za Topolánka.

ANO 1. Radek Vondráček advokát z Kroměříže. Lídrem měl být „sporťák“ Novy Václav Tittelbach, ten však kvůli zdraví odstoupil. Kandidátka se zde tvoří na poslední chvíli.

SPOZ 1. Vratislav Mynář hradní kancléř, exšéf SPOZ 2. Dalibor Maniš 3. Lubomír Nečas Zajímavost: Na 10. místě je František Čuba, někdejší šéf JZD Slušovice.

Strana zelených 1. Michal Berg IT expert na otevřená data 2. Kateřina Zukalová 3. Vilém Jurek Zajímavost: Na čtvrtém místě je spisovatelka Kateřina Báčová (Dubská).

FAKTA Jak se volilo roku 2010 Zvítězila ČSSD (22,1 %), 2. ODS (20,2 %), 3. TOP 09 (16,7 %), 4. KSČM (11,3 %), 5. VV (10,9 %). Dalších 22 stran a hnutí se do Sněmovny nedostalo: mimo jiné KDU–ČSL (4,4 %) či SPOZ (4,3 %). Nejvíce preferenčních hlasů: Karel Schwarzenberg (TOP 09, 46 087), Michal Hašek (ČSSD, 25 181).

FAKTA Volební kalendář * Dnes do 16 hodin musí strany odevzdat kandidátní listiny. * Do 21. září mohou na kandidátkách dělat změny. * 2. října dostanou strany losem přidělené číslo. * 10. října začnou úřady vydávat voličské průkazy. * 25. až 26. října se konají volby.

Foto popis|

O autorovi| Antonín Viktora, s přispěním Jana Wirnitzera