Ústavní stížnost na amnestii chce podepsat přes 20 senátorů

Zpravodajství ČTK | 7.1.2013 | 15:14 | Rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 7. ledna (ČTK) - Návrh ústavní stížnosti na zrušení části amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus, mají senátoři dostat v úterý. Odeslat ji chtějí do konce týdne, řekla dnes ČTK senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz). Podle ní bude pod stížností přes 20 senátorských podpisů, tedy více než 17 minimálně potřebných. Nové přibývaly po nedělním oznámení o přípravě stížnosti.

"Už včera jich bylo významně přes dvacet," uvedla dopoledne Dernerová a dodala, že dnes se jí kvůli stížnosti ozvali další tři kolegové. Musí dodat i plné moci, aby mohli být před Ústavním soudem zastupováni. Shromažďování komplikuje to, že je senátoři posílají. "Někdo je ze Zlína, někdo ze Znojma," uvedla Dernerová. Zlínsko v Senátu spolu s Tomiem Okamurou zastupuje místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD), Znojemsko pak Marta Bayerová (KSČM).

Gajdůšková v prohlášení označila Klausovu amnestii za nepřijatelnou a škodlivou. "Je v této situaci mimořádně důležité využít všech sil k tomu, aby se podobným zneužitím ústavních pravomocí v budoucnu zabránilo. Je nepřijatelné, aby občané ztráceli důvěru ve spravedlnost a právní stát," uvedla.

Ke stížnosti by se mohli připojit také senátoři z klubu Starostové a Ostravak, řekl ČTK jejich předseda Jan Horník. "Zatím to předběžně vypadá, že kolegové jsou schopni to také podepsat," uvedl šéf klubu se senátory za strany vládní koalice. Záležet podle něj bude i na konečném znění stížnosti, zejména na tom, aby směřovala vůči druhému článku Klausovy amnestie, který zastavuje déle než osm let trvající trestní stíhání.

Stížnost, kterou po právní stránce připravují advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík, je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků. Dernerová přislíbila, že finální text stížnosti bude zveřejněn. "Myslím, že to není nic tajného," uvedla.

"Hrad tohle nečekal. Můžeme se těšit na nějaké další invektivy, ale nám, upřímně řečeno, jsou úplně jedno," poznamenala senátorka. Reagovala tak na vyjádření prezidentova mluvčího, podle něhož je ústavní stížnost jen politickým gestem. Klaus sám popřel, že měla amnestie pomoci konkrétním stíhaným v ostře sledovaných kauzách a dodal, že ho tyto spekulace urážejí.

Dernerová k námitkám uvedla, že ústavní stížnost není žádným zviditelňováním. "Prostě je to jenom vyjádření toho, co cítí většina národa," řekla. Ústavní stížností má podle ní napravit bezpráví, kdy jedna skupina lidí, a to ta špatná, je povýšena na tu normální," dodala.

mhm nlm mkv