Vedení ČSSD mohou oživit nové tváře

Právo | 29.1.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | Autor: (jov) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

V soc. dem. se už rýsuje sestava kandidátů do vedení této strany na sjezdu 15. a 16. března v Ostravě. Jediným navrženým na předsedu je lídr Bohuslav Sobotka. Z krajských konferencí soc. dem. vzešly návrhy na obsazení místopředsednických postů novými tvářemi. Nominaci získali například plzeňský hejtman Milan Chovanec nebo děčínský poslanec Jaroslav Foldyna.
Sobotka dosud obdržel jedenáct nominací na předsedu.
Největší podporou do funkce prvního místopředsedy pak disponuje Michal Hašek, který tuto pozici zastává nyní. Právě on říká, že chce svůj tandem se Sobotkou zachovat. „Potvrzuji, že bude nadále existovat tandem Sobotka–Hašek, což jsem řekl i Miloši Zemanovi,“ sdělil Hašek Právu v neděli.
Na krajských konferencích bodují i další místopředsedové sociální demokracie. Martin Starec má devět nominací, Lubomír Zaorálek šest.
Místopředseda Jiří Dienstbier disponuje dvěma nominacemi. Otázkou ovšem je, zda delegáty sjezdu neovlivní jeho postoj před druhým kolem přímé volby prezidenta, kdy ostře kritizoval Miloše Zemana, který nakonec v klání zvítězil. A jako prezident se sjezdu ČSSD zúčastní.

Pomůže Benešové podpora Zemana?

Zemanův příznivec, místopředseda soc. dem. Zdeněk Škromach, dosud získal tři nominace, jeho kolegyně z vedení strany Marie Benešová jen jednu. Je s otazníkem, zda funkci obhájí.
Pomoci by jí ale mohl fakt, že veřejně podporovala právě vítězného Zemana.
Z nových jmen má Chovanec čtyři nominace, Foldyna jednu, jihočeský hejtman Jiří Zimola dvě, stejně jako šéf Senátu Milan Štěch. Šest nominací získala místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková.
Po jedné nominaci mají ostravský primátor Petr Kajnar, zástupce starosty Prahy 4 Jiří Bodenlos a šéfka ostravských Soc. dem. žen Lenka Fojtíková. V každém případě není počet nominací vstupenkou do nového vedení sociální demokracie. Výrazně mohou kartami zamíchat delegáti sjezdu.