Vláda prostuduje závěr ÚS, pak rozhodne zda a jak zákony upravit
- Published in Monitoring
Zpravodajství ČTK | 27.11.2012 | 17:18 | Rubrika: Právo a krimi - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: mhm | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
Praha 27. listopadu (ČTK) - Premiér Petr Nečas (ODS) respektuje dnešní závěr Ústavního soudu (ÚS), který z reformního balíčku vládních zákonů vyškrtl veřejnou službu pro nezaměstnané a zrušil některé další věci, zejména v zákoně o zdravotních službách. Nečas na tiskové konferenci uvedl, že vláda teď prostuduje odůvodnění soudu a z něj pak vyvodí možné konkrétní úpravy dotčených zákonů. ČSSD nález soudu pokládá za svůj úspěch, i když zrušení všech 14 reformních zákonů nedosáhla.
"Rozhodnutí Ústavního soudu respektuji, jakkoli ne se vším můžu a musím souhlasit," reagoval premiér na závěry soudu před novináři. Vláda podle něj nyní potřebuje "velmi pečlivě prostudovat", jak soudci své závěry vysvětlují. Z odůvodnění pak vláda podle Nečase učiní "konkrétní legislativní závěry z hlediska úpravy těchto norem". "Respektujeme rozhodnutí ÚS, nastudujeme ho, až bude k dispozici," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) označila verdikt za zadostiučinění pro opozici, přestože soudci jejím návrhům vyhověli jen zčásti. Ústavní soud ale "zrušil v podstatě všechna ustanovení, která byla věcně napadena", řekla ČTK.
"Svým způsobem velkým zadostiučiněním pro opozici" bylo podle Gajdůškové i to, že Ústavní soud konstatoval několik porušení zákona o jednacím řádu Sněmovny při závěrečném schvalování balíčku, když koalice prosadila sloučení rozpravy a řečnické lhůty. Pro soud to však nepředstavovalo tak závažné pochybení, aby kvůli němu zrušil 14 reformních norem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to už dříve označil za zneužití síly vládní většiny a chce usilovat o zákonné zlepšení práv opozice.
"Procedurální záležitosti jsou naším vítězstvím. Zákony byly potvrzeny, soud řekl nějaké limity ve vztahu k jednacímu řádu, ale současně uznal, že jejich případné překročení v tomto případě nezakládá neústavnost zákonů," řekl ČTK Marek Benda (ODS), jenž před soudem zastupoval Sněmovnu. Uznal, že způsob projednání byl na hraně zákona, ale bylo podle něj dáno tím, že se opozice chovala za hranou slušného jednání.
Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce ale soud vyhověl opozici. "Ústavní soud nám dal zapravdu téměř ve všem, co jsme namítali, včetně toho, že byl porušen zákon o jednacím řádu hrubým způsobem," řekl ČTK. K věcným změnám uvedl, že "byla zrušena Drábkova nucená práce". Podle Tejce se exministr Drábek stal zřejmě určitým rekordmanem, neboť porušit jedním paragrafem zákona, který byl zrušen, devět ustanovení Listiny základních práv a svobod, ústavy a mezinárodních úmluv.
Poslanci ČSSD se u ÚS domáhali zrušení 14 reformních norem kvůli proceduře jejich schvalování ve Sněmovně loni v listopadu, vadily jim i některé konkrétní body zákonů. Většina sporných norem je součástí sociální, zdravotní a důchodové reformy, obsahují třeba zavedení druhého pilíře důchodového systému. ÚS například odmítl to, aby úřad práce vyřadil z evidence člověka, který odmítne veřejnou službu. Ta je totiž podle soudu v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy. Dříve bývala veřejná služba určena jen pro lidi v hmotné nouzi. Reforma poslala do veřejné služby i uchazeče o zaměstnání po dvou měsících v evidenci.
Ze zákona o zdravotních službách dnešním rozhodnutím soudu vypadly některé věty, které se týkají povinnosti přeregistrace provozovatelů nestátních zdravotnických zařízení. Nová registrace podle ÚS nesleduje žádný objektivně zjistitelný účel. Soud škrtl také časové omezení takzvaného dříve vysloveného přání, jež může pacient učinit pro případ, že v budoucnu nebude schopen vyslovit souhlas nebo nesouhlas s poskytnutím zdravotní péče. Zákon platnost přání limitoval pětiletou lhůtou.
jd mhm nlm mbc mkv