Kraj změnil názor, třídy na gymnáziích nezruší

Mladá fronta DNES | 28.1.2014 | Rubrika: Kraj Zlínský | Strana: 1 | Autor: Petra Procházková | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Krajští radní přijali dohodu pěti velkých škol, které společně sníží počet gymnazistů tak, aby jich příští školní rok bylo o 48 méně. Žádná ze škol nebude muset omezovat počet tříd, jak kraj plánoval.

ZLÍN Studentů bude méně, tříd stejně. Praktická ukázka pořekadla o sytém vlkovi a přeživší koze se podařila ředitelům gymnázií ve Zlínském kraji.
Ti přesvědčili vedení kraje, že není třeba rušit třídy pro čtyřleté studium na dvou gymnáziích ve Zlíně, a požadovaný úbytek studentů rozdělili mezi své školy.
„Jsem rád, že vedení kraje dalo na názor odborné veřejnosti a přistoupilo na naši nabídku,“ reagoval šéf Asociace ředitelů gymnázií Dalibor Sedláček.
Definitivní rozhodnutí o tom, kolik tříd střední školy v kraji příští školní rok otevřou, schválili radní včera odpoledne. Už je tedy jisté, že v kraji bude od září o 48 gymnazistů méně - a to na školách ve Vsetíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a obou zlínských.
Například ve Vsetíně tak otevřou v září tři třídy v prvním ročníku, v každé z nich však bude o dva studenty méně. Zlínská gymnázia otevřou třídy čtyři, jako dosud, zůstanou v nich však čtyři volná místa. Dohoda je kompromis a vítězství mohou slavit obě strany. Všichni zúčastnění však také vědí, že je jen dočasné a nejistota trvá.
„Debata bude rozhodně pokračovat, dál se budeme bavit o počtu tříd čtyřletých i osmiletých gymnázií,“ ujistil Petr Navrátil, krajský radní odpovědný za školství.
Je přesvědčený, že na gymnázia chodí příliš mnoho studentů, zatímco technickým školám scházejí. Vyřešit to chtěl tím, že omezí počet tříd gymnázií na Lesní čtvrti a T. G. M. v krajském městě.

Kraj špatně komunikoval s řediteli škol

Loni v listopadu mu radní návrh schválili. Na veřejnost se informace dostala po několika týdnech, upozornili na ni rodiče budoucích studentů, kteří při dnech otevřených dveří zjistili, že jejich děti budou mít ztíženou možnost dostat se na gymnázium ve Zlíně.
Když o tématu napsala MF DNES, zvedla se mohutná vlna protestů. A přišla také výše zmíněná nabídka od ředitelů gymnázií.
Přestože ji Navrátil v první chvíli odmítl, nakonec ustoupil a počty tříd se znovu dostaly na jednání rady. Zřejmě k tomu přispěl i fakt, že Navrátil je radním za ČSSD a Sedláček, předseda Asociace ředitelů gymnázií, která s dohodou přišla, dělá krajského šéfa strany. Ta má navíc v radě pět z devíti členů.
„Z pozice šéfa sociální demokracie jsem do toho nezasahoval. Počet míst na středních školách je sice politické rozhodnutí, ale rozhodnutí rady kraje, ne strany,“ poznamenal Sedláček.
Za dohodu se však postavila i senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) a také Navrátil připustil, že se „z celé záležitosti stalo politikum a věcné argumenty šly stranou“. Názor však nemění a počty míst na gymnáziích považuje za vysoké. Naproti tomu ředitelé škol odmítají, že by gymnázia byla naddimenzovaná. „Třídy naplníme bez toho, abychom přijímali slabší žáky, kteří pro studium nemají předpoklady,“ uvedla ředitelka zlínského gymnázia T. G. M. Alena Štachová.
Podle Asociace ředitelů studuje gymnázia ve Zlínském kraji 25 procent mladých lidí. Celá polovina pak má zájem o další studium.
„Gymnázia je na vysoké školy připraví nejlépe, a navíc pětašedesát procent našich absolventů pokračuje v technických a přírodovědných oborech,“ tvrdí Sedláček. Stávající počty míst všeobecného vzdělání hodlá bránit.
Vyhrocená situace jasně dokazuje chybu v komunikaci mezi krajem a řediteli škol. To se má změnit. „Předpokládám, že vznikne pracovní skupina, kde budou ředitelé i další odborníci. Tak citlivé věci se musí projednat do detailů, aby se našla shoda,“ řekl náměstek hejtmana Lubomír Nečas (SPOZ). Shodli se na tom i další členové rady, kterou tvoří ČSSD, SPOZ a KSČM.