Tiskové zprávy

Gajdůšková: Zákon o povinném značení lihu napravuje selhání státu

12. 9. 2013 / Senát dnes navzdory výhradám schválil nový zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru. Má pomoci potírat nelegální alkohol, a také s ním spojené daňové úniky. Sníží se objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce.

Senát dnes navzdory výhradám schválil nový zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru. Má pomoci potírat nelegální alkohol, a také s ním spojené daňové úniky. Sníží se objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce.

Senátoři doprovodili schválení zákona usnesením, ve kterém žádají, aby stát kontroloval obchod s metylalkoholem, prověřoval minimální cenu alkoholu a zavedl evidenci jeho nákupů a prodejů, tedy registrační poklady. Vláda by podle horní komory také měla přehodnotit systém kaucí tak, aby plnily úlohu, která je od nich očekávána, ale nebránila legálnímu podnikání.

Jak v diskusi v Senátu uvedla jeho první místopředsedkyně Alena Gajdůšková tento zákon, který je v podstatě jen technickou normou, by měl být příležitostí zamyslet se nad přístupem k alkoholu v ČR, který je tzv. společensky tolerovanou drogou.

„Statistiky uvádějí, že jsme jednou ze zemí, která je na špici v používání nebo zneužívání, nadužívání, chcete-li, alkoholu mladistvými. A další statistiky a výzkumy uvádějí, že první setkání, první ochutnání alkoholu, nemůžu říct ani na straně mladistvých, ale musím říct dětí, se odehraje v rodině. Ta situace je skutečně alarmující s mnoha důsledky v sociální, zdravotní i ekonomické oblasti,“ uvedla Gajdůšková.

Podle ní je zákon nápravou selhání minulých vlád.

„Je to důsledek filosofie o malém státu, kde stát prostě rezignoval na svoji úlohu určitého regulátora, na svoji úlohu toho, kdo nastavuje pravidla, ale také všem zajišťuje, že tato pravidla budou dodržována. Jestliže na tuto úlohu stát rezignuje, pak nastupuje jiný zákon, a to je zákon džungle, a ten je nemilosrdný. Jsou v něm mrtví, tak jak jsme si to zažili a zažíváme, a bohužel i v této chvíli, kdy se objevují jeho oběti v metanolové aféře,“ zdůraznila Gajdůšková.

 

 

Zdroj: Sekretariát 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.