Tiskové zprávy

Rovnost příležitostí, standardy evropského sociálního modelu jsou součástí konkurenceschopnosti EU

21. 1. 2014 / V těchto dnech probíhá v Evropském parlamentu v Bruselu v rámci Evropského parlamentního týdne meziparlamentární třídenní konference. Jedním z hlavních témat plenárního zasedání je ekonomický růst a zaměstnanost.

 

Tisková zpráva 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové

Brusel, Belgie

21. 1. 2014

 

V těchto dnech probíhá v Evropském parlamentu v Bruselu v rámci Evropského parlamentního týdne meziparlamentární třídenní konference. Jedním z hlavních témat plenárního zasedání je ekonomický růst a zaměstnanost.

Delegaci českého parlamentu vede 1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, která vystoupila v úvodní části konference. Oznámila vznik nové vlády v ČR se záměrem přehodnocení postoje ČR k fiskálnímu paktu, znamenající zdravé veřejné finance a společná evropská rozpočtová pravidla. Vyzvala k návratu k debatě o sociální dimenzi EU.

„Rovnost příležitostí, standardy evropského sociálního modelu jsou součástí konkurenceschopnosti EU, ne jejich bariérou. Potřebujeme pravidla pro fiskální politiku a zdravé veřejné finance, Občané ale potřebují vědět, že to nejsou opatření sama pro sebe, ale že jejich cílem je kvalita života občanů. Debata o sociální dimenzi Evropy by se neměla z evropské debaty vytratit,“ řekla Alena Gajdůšková v Bruselu.

Déle se česká delegace setkala s místopředsedou Evropské komise (EK) Marošem Šefčovičem. Předmětem schůzky byly vztahy EK k národním parlamentům a institucionální reforma ve vztahu k nadcházejícím evropským volbám. Místopředseda Šefčovič připomněl, že český Senát je druhá nejaktivnější komora v Evropské unii z hlediska komunikace, tedy uplatnění připomínek k návrhům evropských předpisů. 

 

 Zdroj: Sekretariát 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůškové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.